Lahana Hangi Vitaminleri İçerir?


Lahana
Lahana

Brassica ailesinin üyesi olan lahana, dünya çapında yaygın olarak tüketilen sebzelerden biridir. Kara, beyaz, Çin lahanası gibi çok sayıda çeşidi olan lahana vitamin, mineral ve antioksidan bileşikler bakımından zengin, sağlık dostu sebzeler listesinde ilk sıralarda yer alır.

Lahana hangi vitaminleri içerir?

100 gram lahana, 25 kalori içerir. Kalorisinin 21’i karbonhidrattan, 1’i proteinden, 0,8’i ise yağdan gelir. 2.5 gram çözünebilir lif içerir.

Günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılama oranı;

 • A vitamini (98.0IU), ihtiyacını karşılama oranı %2
 • C vitamini (36.6mg), ihtiyacını karşılama oranı %61
 • E vitamini (0,2mg), ihtiyacını karşılama oranı %1
 • K vitamini (76.0mcg), ihtiyacını karşılama oranı %95
 • Thiamin (0.1mg), ihtiyacını karşılama oranı %4
 • Niasin (0,2mg), ihtiyacını karşılama oranı % 1
 • B6 Vitamini (0.1mg), ihtiyacını karşılama oranı %6
 • Folat (43.0mcg), ihtiyacını karşılama oranı % 11
 • Pantotenik asit (2mg) ihtiyacını karşılama oranı %2
 • Kalsiyum (40.0mg) ihtiyacını karşılama oranı %4
 • Demir (0.5mg) ihtiyacını karşılama oranı % 3
 • Magnezyum (12.0mg) ihtiyacını karşılama oranı %3
 • Fosfor (26.0mg) ihtiyacını karşılama oranı % 3
 • Potasyum- (170mg) ihtiyacını karşılama oranı %5
 • Sodyum (18.0mg) ihtiyacını karşılama oranı %1
 • Çinko (0,2mg) ihtiyacını karşılama oranı %1
 • Bakır (0.0mg) ihtiyacını karşılama oranı %1
 • Manganez (0,2mg) ihtiyacını karşılama oranı %8

Lahananın Faydaları Nelerdir?

C vitamini Eksikliği: Lahana, yaygın kanının aksine portakaldan çok daha fazla vitamin içerir. C vitamini ise vücuttaki serbest radikalleri azaltan, en iyi antioksidanlardan biridir. Serbest radikaller, erken yaşlanmanın temel nedenlerinden biri olarak bilinir. Antioksisanlar ise bu radikallerin hayat boyunca vücutta neden olduğu aşınma ve yıpranmanın tamirine yardımcı olur. Bu nedenle lahana ülser, bazı kanser türleri, depresyon, bağışıklık sistemi öksürük ve soğuk algınlığının tedavisinde etkilidir.

Lif eksikliği: Lif içeren gıdalardan yeterince tüketmemek, mide ülseri, baş ağrısı, gastrointestinal kanserler, hazımsızlık, cilt problemleri, kalp-damar sorunları, iştah kaybı, kabızlık ve erken yaşlanma gibi geniş yelpazede yüzlerce sağlık sorununa neden olabilir. Lif yönünden çok zengin olan lahana kabızlık ve sindirim sorunları için etkili bir çözümdür.

Kükürt Eksikliği: Kükürt, enfeksiyonlarla savaşta kullanılan minerallerden biridir. Kükürt eksikliği ise mikrobiyal enfeksiyonların şiddetini artırır ve yaraların iyileşmesini geciktirir. Yüksek miktarda kükürt içeren lahana,  enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur ve yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Kanser Önleme: Brassica ailesinden gelen sebzelerin sağlık açısından en önemli faydalarından biri içerdikleri güçlü antioksidanlarıyla, kanser ve kalp hastalıklarını öneme yeteneğidir. Lahanadaki lupeol, sinigrin ve sülforafan gibi anti-kanser bileşikleriyle enzim aktivitesini uyarır ve tümörlerin büyümesini inhibe eder.

Kilo Kaybı: Lif, vitaminler, mineraller ve diğer besin öğeleriyle dolu olan lahana, düşük kalorisi ile sağlıklı bir diyet için önemli bir besindir.

Beyin Sağlığı: Lahana K vitamini ve antosiyanin içeriği ile zihinsel fonksiyonları destekler. K vitamini, sfingolipidler üretiminde yer alır. Sinirlerin etrafında koruyucu bir kılıf oluşturan sfingolipidler, sinirleri hasara karşı korur. Sinir dejenerasyonu, Alzheimer hastalığı ve demansa karşı koruma sağlar.

Kemik Sağlığı: Lahana kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller için iyi bir kaynaktır. Bu üç mineral, kemiklerin korunması ve kemik hasarının önlenmesi için temel bileşiklerdir.

Kan Basıncı: Lahanadaki potasyum varlığı, kalp krizi ve felç riskini azaltır. Potasyum vücutta bir vazodilatatördür yani kan damarlarını açar ve kan akışını kolaylaştırır. Arterler ve venlerin zorlanmasını yani yüksek tansiyonu önler. Genel olarak düzenli lahana tüketimi sağlık için risk oluşturan birçok koşula karşı koruyucu bir kalkan görevi görür.

Cilt Bakımı ve Erken Yaşlanma: C vitamini, antosiyaninler, kükürt ve diğer antioksidan kaynaklarından zengin olan lahana, yaşlanma süreci ve cilt sağlığı için önemli bir rol oynar. Serbest radikaller kırışıklıkların, cilt renk değişikliği, siyah noktalar ve diğer birçok şikayetin altında yatan nedenlerden biridir. Lahana yaşlanma sürecini yavaşlatarak, cildin genç ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Detoksifikasyon: Gut, artrit, böbrek taşı, cilt hastalıkları, ve egzama gibi hastalıkların birincil nedeni toksinlerdir. Lahana yüksek miktardaki C vitamini ve kükürt içeriği ile serbest radikalleri ve ürik asidi kandan temizler.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir