Kekik Öksürüğe İyi Gelir Mi?


Kekik

İnsanların sık sık karşlılaştığı çeşitli problemler bulunmaktadır. Öksürük de bu problemlerin ilk sıralarında yer almaktadır. Özellikle mevsim geçişlerinin yaşandığı zamanlarda üst solunum yolları rahatsızlıkları fazlaca gözlendiği için öksürük de en büyük belirtilerden olarak kendisini göstermektedir. Üst solunum yolları problemleri giderilse bile öksürük daha uzun süreli olarak insanları rahatsız edebilmektedir. Birçok insan bu tür öksürüklerden şikayet etmektedir.

Öksürük kendisini farklı şekillerde gösterebilmektedir. Bazı durumlarda gıcık şeklinde, bazı durumlarda kuru öksürük olarak, bazı durumlarda ise balgam eşliğinde gözlenmektedir. İnsanların yaşam kaliteleri öksürük ile kötü bir hal aldığı için kısa sürede öksürükten kurtulmak gerekir. Bunun için de çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Kimyasal ürünlerin yerine fazla sayıda bulunan doğal yöntemlerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. İnsanlar için birçok faydası bulunan kekik de bu doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Uygun olarak kullanıldığı takdirde kekik öksürük karşısında oldukça etkilidir.

Kekiğin öksürüğe, üst solunum yolları problemlerine, boğmacaya ya da bronşite iyi geldiği belirlenmiştir. Özellikle öksürük karşısında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kekiğin sahip olduğu yapraklar küçük olsa da öksürüğü geçiren birçok bileşene sahiptir. Eğer öksürük başladıysa hemen tüketilecek olan kekik çayı öksürdükçe kasılan ve bir müddet sonra ağrı yapacak olan kasları gevşetir. Bu sayede de öksürük karşısında insanlara fayda sağlar. Buna ek olarak kekiğin iltihap azaltıcı etkileri de bulunmaktadır. Kekik çayını elde etmek için iki çay kaşığı ezilmiş kekik yapraklarını yaklaşık olarak bir bardak su ile karıştırıp, üzeri kapalı olarak 10 dakika bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonra süzme işlemini yaparak kekik çayı içilebilmektedir. Bu yolla öksürüğe karşı doğal yollardan tedavi sağlanmış olunur.

Öksürüğe olan etkilerinin yanı sıra kekik insanlar için gerekli olan demir, manganez, kalsiyum, potasyum, magnezyum minerallerini ve A,C,E,K,B6 vitaminlerini içermektedir. Ayrıca, yaraların temizlenmesine, kabızlık problemine, ağız içi bakterilerin yok edilmesine ve adet dönemi ağrılarının dindirilmesine de iyi gelmektedir. Düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilen, insanlar için yararlı olan bir bitkidir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir