Kekik Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Kekik
Kekik

Ballıbabagiller familyasına ait olan kekik her zaman yeşil kalan ve birçok kullanım alanı olan hoş kokulu bir bitkidir. Mutfakta ve süs eşyası olarak kullanımının yanı sıra tıpta da önemli bir yere sahiptir.

Akne karşıtı: Uzmanlara göre, kekikle hazırlanan karışımlar içerdiği antibakteriyel özellikler sayesinde reçeteyle alınan akne ilaçlarından daha etkili olabilirler. Birkaç gün veya hafta boyunca alkol içinde bekletilen kekik tentür denilen bir solüsyona dönüşür. Oluşan bu solüsyon ise aknelere karşı oldukça etkilidir. Kekik tentürüyle yapılan bir çalışmada olağanüstü sonuçlar alınmıştır. Bu doğal bitki aknelerde benzoyl peroxide içeren akne karşıtı ürünlerden daha iyi savaşmıştır. Fakat yine de kekiğin akne üzerindeki kesin etkileri için zaman gerekmektedir.

Kan basıncını düşürme: Thymus serpyllum L. adlı kekik türünden alınan sulu parçalar havyan testlerinde kullanılan deney farelerinin kan basıncını düşürmüştür. Fareler yüksek tansiyon durumlarında insanlarla aynı tepkileri verdikleri için bu deneyler umut vaat etmektedir. Kekikten bu yönde faydalanmak için yemeklerde tuz yerine kullanılabilir.

Öksürük giderici: Kekik yapraklarından çıkarılan kekik yağı doğal bir öksürük karşıtı ilaçtır. Sarmaşık yağıyla karıştırılan kekik yağı öksürmeyi ve akut bronşitin diğer belirtilerini azaltabilir. Bunun için eğer öksürük başlar ve boğaz ağrırsa keki çayı içilmesi önerilmektedir.

Bağışıklık güçlendirici: Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri her gün alabilmek oldukça zordur. Fakat kekik C vitamini bakımından oldukça zengin olduğu gibi bolca A vitamini bulundurur. Eğer soğuk algınlığı riski ile karşılaşılırsa kekik yardımıyla vücudun bağışıklığı artırılabilir. Kekik ayrıca bakır, lif, demir ve manganez içerir.

Dezenfektan: Küf mantarı oldukça yaygın fakat bir o kadar da zararlı bir mantar türüdür. Havada bulunduğu için ev içerisine de girebilir. Teşhis edildiği anda derhal kurtulmak için gerekli önlemler alınmalıdır. Kekik yağı ve timol birçok mantar karşıtı özelliklere sahiptir. Bu yağı dezenfektan olarak kullanıp küf mantarından kurtulabilirsiniz.

Hoş koku: Kekik içeren organik ve tamamen doğal cilt bakım ürünleri çeşitli güzellik merkezlerinde bulunabilir. Ayrıca mikrop ve mantar karşıtı içerikleri sayesinde ağız yıkama ürünlerinde de bolca kullanılır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir