Zambak Nasıl Yetiştirilir?


Zambak

Zambakgiller familyasını lilium cinsine ait olan bir bitki olan zambağın bilinen 110 çeşidi vardır. Oldukça hoş bir görüntüye sahip olan zambak genelde bahçlerde ve evde saksıda yetiştirilen bir bitkidir.

Zambak yetiştirmek için en uygun dönem Nisan ayıdır. Bitki Nisan ayında kökten ayrılarak çoğaltılır. Kökten ayrılan kısım bir saksıya ya da bahçeye dikilir. Kısa sürede çoğalan bir bitki olan zambak direkt olarak güneş ışığı istemez. Dolaylı gelen güneş ışığı ile daha sağlıklı yetişen bir bitkidir. Zambak, vitamin ve mineral değeri yüksek topraklarda yetişmeye uygundur. Bitkinin daha verimli olması için senede bir defa toprağına vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır.

Çok sıcak ya da çok soğuk hava şartlarına dayanıklı olmayan zambak, ortalama sıcaklık değerlerinde daha verimli gelişim gösterir. Hava sıcaklık değerlerindeki aşırı artış ya da düşüşler zambağın çiçek ve kök kısmı için oldukça zararlıdır. Kış aylarında sıcaklık değerinin 12 derecenin altına düşmememesi gerekir.

Zambak yaz aylarında su isteği olan bir bitkidir. Bitkiye verilen su oda sıcaklığında olmalıdır. Kış aylarında ise haftada bir defa sulamak yeterli olur. Sulama yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise suyun toprağın her yerine eşit oranda ulaşmasıdır. Zambak düzenli olarak sulanmalıdır. Her sulama da aynı kapla, aynı miktar suyla, aynı günde yapılmalıdır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir