Safra Yolları, Safra Kesesi Hastalıkları Bitkisel Tedavi Yöntemleri


Safra Kesesi

Karaciğer günde 1 litre kadar safra salgısı üretir. Safra salgısı gıdaların sindirilmesinde önemli görevler alır. Safra salgısının yetersiz olması durumunda gaz, dolgunluk hissi, bulantı, iştahsızlık ve dışkıda yağ görülür. Karın boşluğunun sağ üst tarafında omuz ve sırta vuran ağrı meydana gelebilir.

Bitkisel ilaçlar ile karaciğerde safra salgısı üretimi arttırılmakta ve safra kesesine boşaltılması sağlanmaktadır.

Bu grupta yer alan [bitkisel ilaçlar] safra yollarının tıkalı olması, safra yolları iltihabı, safra kesesi iltihabı, safra yolları ve safra kesesi taşları olması halinde kullanılamaz.

Tedavisi Nedir?

Gaz şikayetlerinde bahçe nanesi yaprağı, enginar yaprağı ve peliotu kullanılabilir.

İştahsızlık ve halsizlik halinde bahçe nanesi yaprağı, devedikeni tohumu kara hindiba kökü ve otu, pelinotu faydalıdır.

Hazımsızlık şikayetlerinde bahçe nanesi yaprağı, civanperçemi çiçeği ve otu, kara turp ve pelinotu kullanılabilir.

Bulantı halinde bahçe nanesi yaprağı ve esansı, enginar yaprağı kullanılır. Hamilelik döneminde sadece bahçe nanesi yaprağı çayı tercih edilmelidir.

  • Karın boşluğunun orta ve sol üst kısmında şişkinlik, kalp sıkışması, ağrı ve gaz varsa havlıcan kökü, bahçe nanesi esansı ve pelinotu kullanılabilir.
  • Safra kesesi alındıktan sonra şikayetler devam ediyorsa zerdeçal kökü kullanılabilir.
  • Taş oluşumunu önleyici olarak zerdeçal ve Java zerdeçalı kökü faydalı olabilir.
  • Tedaviye destek olması amacı ile alkol tüketilmemeli, yağlı yemek yenilmemeli, meyve, sebze, çorba ve yoğurt gibi hafif yemekler tercih edilmeli, az yemek yemeli ve öğün sayısı arttırılmalıdır.

Safra Yolları ve Safra Kesesi Hastalıklarında Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Bahçe nanesi yaprağı ve  esansı: Yapraklarının safra salgısını arttırma, gaz ve kramp giderme etkisi hafiftir, esansının bu etkileri daha kuvvetlidir ayrıca mikrop öldürücü bir etkisi vardır.

Civanperçemi çiçeği ve otu: Safra salgısını arttırma, iltihaplanmayı önleme ve mikrop öldürme etkileri güçlüdür. Doğranılmış 1-2 çay kaşığı ot ve çiçek fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar demlenilir ve süzülerek içilir.

Devedikeni konumu: Safra salgısını hafif arttırır, kramp giderici etkisi güçlüdür. Dövülmüş veya öğütülmüş 2 çay kaşığı tohum fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 10-15 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Enginar yaprağı: Safra salgısını arttırma ve kramp giderme etkileri güçlüdür, iltihaplanmayı önleme ve gaz giderme etkileri hafiftir. İnce doğranılmış 1 çay kaşığı yaprak fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Havlıcan kökü: Safra salgısını arttırma ve mikorp öldürücü etkileri hafiftir, kramp giderici etkisi kuvvletidir. Öğütülmüş 1 çay kaşığı kadar kök fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Java Zerdeçalı: Safra salgısını arttırma etkisi çok güçlü, iltihaplanmayı önleme ve mikrop öldürme etkisi güçlü, kramp giderme etkisi hafiftir.

Karahindiba Kökü ve Otu

Güçlü bir safra salgısı arttırma etkisi gösterir, kramp giderici ve iltihaplanmayı önleyici etkileri hafiftir. Doğranılmış 1 yemek kaşığı ot ve kök fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika kadar demlenilir ve süzülerek içilir.

Karaturp: Safra salgısını arttırma etkisi çok güçlü, mikrop öldürme etkisi güçlüdür. Sıkılarak elde edilen suyundan günde 50 ila 100 ml kadar içilir. Her defasında 1-2 yemek kaşığı suyu içilir.

Kırlangıç Otu: Safra salgısını arttırma ve kramp giderme etkileri çok güçlüdür. Hazır ilaç tarifine göre kullanılmalıdır.

Nane esansı: Kramp giderici ve mikrop öldürücü etkileri güçlüdür, safra salgısını arttırma ve gaz giderme etkileri hafiftir.

Pelinotu: Safra salgısını arttırma, gaz giderme ve mikrop öldürme etkileri güçlüdür, kramp giderici ve iltihaplanmayı önleyici etkileri hafiftir.

Bitkisel İlaçlar

  • Şahterotu.
  • Zerdeçal.
  • Pelinotu.
  • Hindiba kökü.

Hazırlanılışları

Pelinotu:  İnce doğranılmış 1-2 çay kaşığı ot fincana konulur üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika kadar demlenilir ve süzülerek içilir.

Şahterotu: Safra salgısını arttırma ve kramp giderme etkileri çk güçlüdür, iltihaplanmayı önleme etkisi hafiftir. İnce doğranılmış 2 çay kaşığı ot fincana konulur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika kadar demlenilir ve süzülerek içilir.

Zerdeçal: Safra salgısını arttırma etkisi çok güçlü iltihaplamayı önleme ve mikrop öldürme etkileri güçlü, kramp giderme etkisi hafiftir. Kıyılmış 1-2 çay kaşığı kök fincana konulur. Üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 5-10 dakika kadar demlenilir ve süzülerek içilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir