Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?


Zeytinyağı
Zeytinyağı

En kaliteli zeytinyağı naturel zeytin yağlarıdır ve bu yağlarda asitlik derecelerine göre sınıflandırılır. En kusursuz yağ en fazla %0.8 asitlik derecesiyle naturel (doğal) sızma zeytinyağıdır, daha sonra en fazla %2 asitlik ile naturel birinci zeytinyağıdır. Sıcak yemeklerde riviera, soğuk yemeklerde naturel zeytinyağı gibi reklamlara aldanmayın. Bu tamamen satış stratejisidir. Riviera zeytinyağı, sofraya konamayacak kadar bozuk yağların rafinerizasyonu sonucu elde edilen tatsız ve kokusuz rafine yağlar ile tat ve koku versin diye %10-20 oranında naturel yağların karıştırılması sonucu oluşan yağdır. Elbette bu yağda sağlık deposudur, fakat naturel yağların kalitesinde olması imkansızdır. Fiyatı biraz daha yüksek olsa da imkanınız varsa tüm yemeklerinizde naturel sızma veya naturel birinci zeytinyağlarını kullanın. Naturel birinci zeytinyağının tadının biraz ağır olduğunu unutmamalısınız.

Soğuk Yemeklerde

Zeytin yağını soğuk mezelerde, salatalarda ve soğuk olarak tüketilebilecek tüm yiyecekleriniz de kullanabilirsiniz.  Zeytinyağının en çok kullanıldığı alan soğuk yemeklerdir. Fakat zeytinyağı kullanımınızı bu kadarla sınırlandırmayın.

Sıcak Yemeklerde

Yemeklerinizi ister fırında, ister ocakta pişirin zeytin yağını güvenle kullanabilirsiniz. Sağlığınız için tereyağı, margarin ve diğer sıvı yağları artık hayatınızdan önemli ölçüde çıkarmalı yerine zeytin yağını koymalısınız. Zeytinyağı ülkesinde yaşayan bireyler olarak artık zeytin yağını hayatımıza sokmanın çoktan vakti geldi. Zeytinyağı tüketimi yıllık kişi başı 1-2 kilogram ile bir Akdeniz ülkesine göre rekor seviyede düşük. Zeytinyağı sadece soğuk yemeklerde değil sıcak yemeklere de lezzet katan bir sağlık iksiridir. Ülkemizdeki genel kanı şu şekildedir: örneğin, ıspanak salatada kullanılacaksa zeytinyağlı, kavrularak yemeği yapılacaksa diğer sıvı yağlarını kullanmalıyım. Bu doğru bir kanı değildir, zeytinyağı kullanımı tüm yemeklerinize lezzet katacaktır. Bu tada alışık değilseniz ilk zamanlar biraz yadırgayabilirsiniz, fakat daha sonra zeytinyağından başka yağ tercih edemeyeceksiniz. Zeytinyağı üretilen çoğu yöremizde tatlılar bile zeytinyağından yapılır fakat hiç kimse tadını yadırgamaz. Yağ tadı ağır geliyor ise oleik asidi düşük olan yağları tercih edebilirsiniz, bu ambalajların üzerinde yazar.

Kızartmalarda

Zeytinyağı kızartma için kullanılacak en ideal yağdır. Yanma derecesi 240 derece yanmaya başlar ki bu azami kızartma sıcaklığı olan 180 derecenin çok üzerindedir. Bu ayçiçek yağı için 170 derecedir.  Zeytinyağının yanma derecesi ülkemizde kullanılan diğer tüm yağlardan daha yüksektir. Naturel (doğal) zeytinyağlarının kızartma işlemi sırasında bazen hafif bir duman görülür. Bu duman yağın yanması sonucu oluşmaz. Bu zeytinyağının içerisindeki su buharından kaynaklanır ve içerdiği klorofil, koku asitleri gibi bitki kaynaklı bazı organik bileşenlerin yanması sonucu oluşur. Bunu yağın yanması olarak algılanmaması gerekir. Zeytinyağını beş defaya kadar kullanabilirsiniz. Her kızartma işleminden sonra diğer süzmek gerekir ki bu diğer tüm yağlar için geçerlidir. Zeytinyağını kullanarak zaten zararlı olan kızartın zararını azaltabilir, hatta zeytin yağından ötürü sağlıklı hale bile getirmeniz mümkün.

Zeytinyağı ile kavurma yapmayı denediniz mi? Kavurmanın üzerine de biraz kekik atarsanız, bir daha başka yağ kullanamayacağınıza bahse girerim.

Güzellik İçin Zeytinyağı

Zeytinyağı, mutfak kültüründeki önemli konumunun yanı sıra ilaç ve güzellik endüstrisinde de kullanılır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Cildinize zeytinyağıyla masaj yapabilirsiniz. Bu cildinizin yumuşamasını ve esnek olamasın sağlar. Cildiniz kuruysa zeytinyağı uygulayarak bu sorunu çözebilirsiniz. Örneğin, ayak topuklarınıza zeytinyağı ile masaj yaparsanız, ertesi gün farkı hemen görürsünüz.

Zeytinyağı güneş yanıkların karşı da oldukça etkilidir.

İki günde bir saçlarınıza zeytinyağı kafa derinize masaj yaparsanız, düz ve ipeksi saçlara sahip olabilirsiniz. Özellikle kıvırcık saçlıysanız saç kremi kullanmanıza gerek kalmaz.

Zeytinyağını mobilya temizleyicisi olarak da kullanabilirsiniz. Mobilyalarınızı zeytinyağıyla silerseniz parlak mobilyalara sahip olursunuz. Zeytinyağı etkili doğal cila olarak düşünülebilir.

Zeytinyağı eteri yağların en iyilerindendir. Aroma-terapi alanında yaygın olarak kullanılır. Zeytinyağıyla yapılacak vücut masajı kas gerginliği ve strese karşı birebirdir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir