Gül Nerede Yetişir?


Gül
Gül

Kesme çiçekçilik içerisinde başlıca talep edilen çiçekler arasında yer alan gül, gülgiller ailesine ait olan rosa cinsinde yer alan bitkilerin genel ismidir. İnsanlar arasında güzel kokusu ile bilinir. Çeşitli renkleri vardır. En bilinenleri kırmızı, beyaz ve siyah güldür. Gülden çeşitli şekillerde faydalanmak mümkündür.

Gülün ilk yetiştirildiği yerler Anadolu, İran ve Çin’dir. Fakat günümüzde birçok yerde gül yetiştiriciliği yapılır. Türkiye içerisinde Trakya’da da bol miktarda gül bulunur. Fakat gül denince akla gelen yer Isparta’dır. Uzun yıllardır dünyaca meşhur güller bu ilde yetiştirilir. Görüntüsünden dolayı park ve bahçeler gül ile donatılmıştır. İsteyenler ev içerisinde de kolayca gül yetiştirebilir. Bakımı zor olan bir çiçek değildir.

Gülün yetiştiriciliğinde hava ve ışık alan yerler tercih edilir. Ayrıca, kurak ve don olaylarının sık olmadığı yerler gül yetiştiriciliği için daha uygundur. En sevdiği iklim özelliği çiçek zamanında çiğ düşmesidir. Bu şartlar altında oldukça iyi güller yetiştirilebilir. Bunların dışına çıkıldığında gülün kalitesi düşebilir.

Gülün yapısal özellikleri ve güzel kokusundan dolayı kullanım alanları oldukça geniştir. Kokusu nedeniyle başta parfümler olmak üzere kozmetik sektöründe kullanılır. Mikrop öldürücü özellikleri bulunur. Ayrıca, göz bölgesinde meydana gelen kanlanmalarda ve göz nezlesinde de etkilidir. Bunlara ek olarak gül suyu ve gül reçeli de halk arasında yaygın olarak kullanılır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir