En İyi Zeytinyağı Hangisidir?


Zeytinyağı
Zeytinyağı
Soğuk Sıkım Doğal Sızma Zeytinyağı
En kaliteli yağ naturel (doğal) sızma zeytinyağıdır. Bu zeytinyağının asitliği en fazla %0.8 dir. Naturel sızma zeytin yağları standartlarını sağlayan tüm zeytinyağlarının kalitesi tabi ki aynı değildir. Zeytinyağı sıkımının herhangi bir ısıl işlem uygulanmadan yapılması soğuk sıkım olarak adlandırılır. Soğuk sıkım zeytinyağlarında yararlı organik bileşenler azami düzeyde korunur. Tat ve koku açısından daha kusursuzdur. Dolayısıyla Soğuk Sıkım Naturel Zeytinyağları en kaliteli zeytinyağları olarak kabul edilir.

Zeytinyağı sıkımının en fazla 37 derecede yapılması gerekir. Fakat çoğu bölgede daha fazla zeytinyağı elde etmek için bu sıcaklık 50-60 dereceye kadar çıkarılmaktadır. Herhangi bir ısıl işlem yapılmadan sıkılan zeytin en makbulüdür. Zeytinin kırılması, yoğurulması gibi işlemlerden kaynaklanan sürtünme ile herhangi bir ısıl işlem uygulanmasa da sıcaklık artışı yaşanmaktadır. Bu nedenle 29 dereceyi aşmayan sıkım işlemi soğuk sıkım olarak kabul edilir.
Soğuk sıkım doğal sızma zeytinyağları diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Bunun nedeni soğuk sıkım işleminde daha az zeytinyağı elde edilmesidir.

Farklı Zeytin Türlerinin Yağları

Edremit zeytininden elde edilen yağ ile gemlik türü zeytinden elde edilen yağ farklılık gösterir. Fakat hiç bir zeytin türünün yağı diğer tür zeytinin yağına karşı kalite üstünlüğü olamaz. Her türün kendine has aroması ve tadı vardır. Bu tat ve aroma aynı tür zeytinlerin arasında bile olur. Hatta bir ağaç her yıl farklı tat ve kokuda zeytinyağı verir. Bu nedenle zeytin yağı seçimi yaparken yöreye ve zeytin türüne göre değil damak tadınıza göre seçim yapmalısınız.

Zeytinyağının Rengi

Renk koyu yeşilden sarıya kadar farklı tonlarda olabilir. Renk zeytinyağının kalitesini belirleyen bir unsur değildir.

Zeytinyağının Diğer Özellikleri

Dört dereceden düşük sıcaklıklarda zeytinyağı tanecikli bir yapı kazanabilir, hatta donabilir. Bu durum normaldir. Hatta olması gereken bir durumdur. Sıcaklık yükseldiğinde eski haline geri döner.

Zeytinyağı Kategorileri

Ülkemizde en çok tüketilen zeytinyağları Naturel Zeytinyağları ve Riviera zeytinyağlarıdır. Bunlar aşağıda sunulmuştur:

1. Naturel Zeytinyağları

Bu gruptaki zeytinyağları hiç bir katkı maddesi içermez. En doğal ve sağlıklı zeytinyağı grubudur. Zeytinyağı, zeytin meyvesinden sadece presleme, santrifüj gibi yöntemlerle sıkılarak elde edilir. Sıcak, soğuk yemeklerde, kızartmalarda ve salatalarda kullanılabilecek en kaliteli yağlardır. Bazı insanlar kızartmalarda kullanmanın zararlı olabileceğini düşünse de tam tersidir. Yanma sıcaklığı 250 dereceye kadar çıkabilen zeytinyağı, yanma sıcaklığı en yüksek yağlardandır. Bu sebeple kızartmalarda ve sıcak yemeklerde güvenle kullanabilirsiniz. (Örneğin, ayçiçek yağının yanma sıcaklığı 170 derecedir.)

Bu yağlar serbest yağ asit derecelerine göre sınıflandırılır.
– Naturel Sızma Zeytinyağı: Serbest yağ asitlik derecesi %0,8 ve altındaki zeytinyağlarıdır. Tadı ve kokusu kusursuzdur.
– Naturel Birinci Zeytinyağı: Serbest yağ asitlik derecesi en fazla %2 olan zeytinyağıdır.
– Naturel İkinci Zeytinyağı: Serbest yağ asitlik derecesi en fazla %3 olan zeytinyağıdır.

2. Riviera Zeytinyağları

Asidi çok yüksek olan zeytinyağları rafine edilir. Bu işlem yüksek sıcaklıklarda gerçekleştiğinden zeytinyağının içerdiği vitaminler ve yararlı bileşenlerin çoğu yok olur. Rafine edilmiş zeytinyağında tat ve koku yoktur. Bu tür zeytinyağlarına tat ve koku vermesi için %10-20 oranında naturel zeytin yağı eklenir. Elde edilen rafine zeytinyağı ve naturel zeytinyağı karışımına riviera denir. Asitlik derecesi en fazla %1 dir.


Like it? Share with your friends!

One Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir