Rezene Çayı Bebeğe Verilir Mi?


Rezene
Rezene

Rezene bitkisinin insan sağlığı için bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Yeterli dozda ve doğru şekilde kullanılması şartıyla çok sayıda hastalığa iyi gelmekte, tedavi şekli olarak tercih edilmektedir.

Rezenenin faydalarından sadece birkaçı:

  • Rezene bağırsak hareketliliğini destekleyen bir bitkidir. İdrar söktürücü olarak oldukça etkili olduğu bilinmektedir.
  • Üst solunum yolu rahatsızlıklarında etkili bir tedavi yöntemidir. Nefes almayı kolaylaştırır, boğazı yumuşatır.
  • Kış aylarında özellikle soğuk algınlığı şikayetinde öksürüğün olduğu durumlarda balgam söktürücü olarak kullanılır.
  • Hazmı kolaylaştırma etkisiden söz edilebilir.
  • Emziren annelerde süt üretimini destekler. Bu nedenle rezene çayını emirirken günde 1 fincan içebilirsiniz.

Peki rezenenin bebeklere kullanımı nasıldır?

Rezene çayının sakinleştirme etkisi olduğu herkes tarafından bilinir. Bitkinin bu özelliği bebeklerde özellikle gaz sancısı yaşandığı dönemlerde bebeğin kolayca gaz çıkarması ve sakinleşmesi, rahat uyuması için kullanılır. Bir anlamda bebeklerde uyku yapması için kullanılan bu bitki oldukça etkili olması içeriğinde uçucu yağlar barıdırması nedeniyle bebeklerde kullanılması pek tavsiye edilmez. Özellikle 2 ayını doldurmamış bebeklere verilmemelidir.

Çok sıkıntılı bebeklerde, biraz sakinleşmeleri için 2 ayını doldurmuşsa günde sadece 2-3 çay kaşığı verilebilir. Ancak tekrar belirtmek gerekirse bu bitki bebekler için uygun bir bitki değildir. Aynı zamanda bebeklerin bünyesinde alışkanlık yapma özelliği de bulunabileceğinden dolayı her gün düzenli olarak içirilmemelidir. Rezeneyi bebeğinize vermeye karar verdiğinizde kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalı ve bu bitki hakkında bilgi almalısınız.

Not: Rezene, ağır bir bitkidir. İçeriğinde anetol, fenkon gibi uçucu maddeler içerir. bu uçucu yağlar zamanla yok olur ve rezenenin etkisi azalır. Bu nedenle 6 aydan fazla (örneğin birkaç yıl beklemiş) rezene bitkisini kullanmak doğru değildir. Buna ek olarak kötü şartlarda saklanmış rezenenin kullanılması da tavsiye edilmez. Açıkta satılan rezenenin etkisini kaybettiği düşünürse satın almak yerine güvenilir ortamlarda kurutulmuş ve saklanmış rezenenin kullanımı tavsiye edilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir