Lübnan Sediri Nerede Yetişir?


Lübnan Sediri
Lübnan Sediri

Latince ismi Cedrus libani olan Lübnan sediri çamgiller ailesine özgü bir bitki türüdür. Halk arasında Toros sediri ya da Katran ağacı olarak da bilinir. Boyları 40 metreye kadar çıkabilir. Çeşitli türleri bulunan Lübnan sedirinin yetişmesi için gerekli olan şartların sağlanması gerekir.

Lübnan sediri sıcak iklimler içerisinde yetişmeyi sever. Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde bol miktarda bulunur. Sıcaklık değerlerinin sıfırın altına düştüğü yerlerde fazla yetiştirilmese de don olaylarına karşı dayanıklıdır. Bunun en önemli nedeni katranlı bir yapıda olmasıdır.

Bu bitkinin en önemli özelliklerinden biri de kuraklığa dayanıklı olmasıdır. Özel olarak sulama gibi işlemlere ihtiyaç duymaz. Akdeniz iklimine kış mevsiminde düşen yağışlar bitkinin yetişebilmesi için yeterlidir. Yüksek oranda nem bulunduran yerlerden hoşlanmaz.

Lübnan sedirinin yetişebilmesi için en önemli şartlardan birisi ışıktır. Yarı ışık ağacı olarak da ifade edilir. Işıktan ne kadar fazla yararlanırsa ağaç o kadar verimli yetişir. Toprak olarak özel bir cinse gerek yoktur. En çok kayalı kalkerli yamaçlarda yetişir. Büyük bir ağaç olması ve derine kök salmasından dolayı yetişeceği toprakların derin olması önemlidir.

Ana vatanı Toros Dağları’dır. Bu nedenle Toros sediri olarak da bilinir. Dünya genelinde Lübnan bu ağacın yaygın olarak bulunduğu ülkedir. Türkiye’de ise Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu Bölgeleri’nde yaygın olarak yetişir. Fakat Akdeniz ikliminin görüldüğü diğer kıyı bölgelerinde de Lübnan sedirini yetiştirmek mümkündür.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir