Kıyma Dondurucuda Nasıl Saklanır?


Kıyma
Kıyma

Etlerin ince bir şekilde makina ya da el kullanılarak çekilmiş haline kıyma denir. Hem Türk mutfağında hem de genel olarak dünya mutfaklarında yaygın olarak kullanılır. Köfte yapmında, çorbalarda ya da sebze yemeklerinde sıkça kullanılan bir besindir. Fakat, özellikle de sonraki zamanlarda tüketilmesi için temin edilen kıymalar da dikkatli olunmalıdır. Çünkü, taze olmayan kıyma yarardan çok zarar getirir.

Kıymayı tüketirken dikkatli olunmasında fayda vardır. Tazeliğini kaybetmeye başlayan kıymalar insan sağlığı için büyük sorun teşkil eder. Bu nedenle de kıymaların taze bir şekilde muhafaza edilmesi önemlidir. Kıymaların korunması için de en uygun yer donduruculardır. Buzdolapları içerisinde kıyma uzun süre taze olarak kalamaz. Birkaç gün içerisinde bozulmaya başlar. Bu yüzden de kıymanın dondurucu içerisinde nasıl saklanması gerektiği herkes tarafından bilinmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

Kıyma Dondurucu İçerisinde Nasıl Saklanır?

Kıyma
Kıyma
  • Öncelikli kıymalar porsiyonlara ayrılır. Her bir porsiyon için ayrı bir paketleme işlemi yapılır. Paketleme işleminden önce kıymalar üzerinde baharatlama yapılmaması gerekir.
  • Porsiyonlara ayrılmış olan kıymalar için streç film kullanılabilir. Bunun yanı sıra buzdolabı poşetleri de paketleme için uygundur. Fakat, eğer buzdolabı poşeti kullanılacaksa hava kabarcığı kalmayacak şekilde kıymaların kapatılmasına özen gösterilmelidir.
  • Paketleme işlemi bittikten sonra direkt olarak dondurucu içerisinde yerleştirilir. Kıymaları dondurucuya koyarken özenle dizilmesi önemlidir. Böylelikle soğuk kıymaların her bölgesine nüfuz edebilir. Soğuğun temas etmediği yerler kısa süre içerisinde bozulup renk değiştirmeye başlar. Ayrıca bu şekilde kıymaların dondurucudan alınması daha kolaydır. Eğer dondurucu için kap mevcutsa kap içerisine koyularak da kıymalar dondurucuya bırakılabilir.
  • Kıymaların tüketilmesi istendiğinde dondurucudan çıkarılıp buzdolaplarının soğutucu ya da buz çözücü kısımlarına koyulur. Çözüldükten sonra tüketim için hazırdır.
  • Kıymalar porsiyonlara ayrılırken ölçülere dikkat edilmelidir. Dondurucu içerisinden alınan kıyma kısa süre içerisinde tüketilmelidir. Çözüldükten sonra tekrardan dondurucuya koyulmaması gerekir. Bu kurala özen gösterilmesi sağlık açısından önemlidir.
  • Bu yöntem kullanılarak hazırlanan kıymalar yaklaşık 3 ay kadar taze bir şekilde dondurucu içerisinde kalabilir.

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir