Kara Lahana Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Kara Lahana
Kara Lahana

Turpgiller ailesine özgü bir bitki çeşidi olan kara lahana genellikle kış ayları içerisinde tüketilir. Türkiye’de yetiştiriciliği Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yapılır. Yapısında bulundurduğu çeşitli vitaminler ve mineraller sayesinde insanlara büyük faydalar sağlar ve hastalıkların tedavisinde kullanılır. Aşırıya kaçmamak şartıyla düzenli olarak kara lahana tüketilmesi tavsiye edilen bir durumdur. Kara lahanın bilinen faydaları şunlardır:

  • Kara lahana denince akla ilk olarak C vitamini gelir. Çünkü C vitamini bakımından oldukça zengindir. C vitamini antioksidan özellikler gösterdiği için insanlar için önemlidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle grip, nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları ile mücadele etmek için insanlar C vitaminine ihtiyaç duyarlar. Bu rahatsızlıklar karşısında kara lahana etkili bir silahtır. Bu nedenle özellikle kış aylarında tüketilmesi önerilir.
  • Yapısında bulunan lupeol, sinigrin ve sülforafan adlı bileşenler sayesinde meme kanseri başta olmak üzere kanser önleyici etkileri vardır.
  • İçeriğindeki glutaminden dolayı alerji, eklem ağrıları ve ateşli hastalıklar karşısında etkilidir.
  • Kara lahananın bir diğer özelliği de beta karoten bakımından zengin olmasıdır. Böylelikle göz sağlığına da önemli katkıları vardır. Yaşlanma ile görülen katarakt oluşumunu engelliyici etkileri vardır. Ayrıca, beta karotenin prostat kanserini engellemede de etkili olduğu bilinen bir gerçektir.
  • Kara lahananın yapısında iyi oranlarda kalsiyum, magnezyum ve potasyum bulunur. Bu mineraller sayesinde kemik erimesi gibi rahatsızlıkların önüne geçer.
  • Potasyumun damarların daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan faydaları vardır. Kalp krizi ve felç rikslerini azaltır. Ayrıca, yüksek kan basıncı rahatsızlıkları da kara lahana ile engellenir.
  • Bunlara ek olarak kara lahana romatizma, gut, artrit, böbrek taşı ve cilt hastalıkları karşısında da etkilidir.

Kara lahananın tüketiminde aşırıya kaçılmaması önemlidir. Çünkü fazla kara lahana tüketimi tiroit bezinin çalışmasını olumsuz yönde etkilediği için guatr problemine davetiye çıkarır. Bu duruma dikkat edilmesi önemlidir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir