Kara Lahana Nasıl Saklanır?


Kara Lahana
Kara Lahana

Turpgiller familyasından etli, büyük yeşil yapraklara sahip olan kara lahana özellikle Karadeniz bölgesine has yemekleri ile meşhur bir sebzedir.

Kara lahanayı satın alırken dikkat edilmesi gereken yapraklarının diri olması, sararmış olmaması ve kuru olmasıdır. Özellikle fazla bekletilen ya da suyla ıslatılan bu sebzeler kısa bir süre sonra bozulur.

Dolması, haşlaması ve yemeği ile hem lezzetli hem de faydalı olan kara lahanayı saklarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

Satın alınan karalahananın çürük, bozuk ve sararmış kısımları varsa iyice temizlenir. Suyun altında kumunu, çamurunu akıtacak şekilde yıkanır. Daha sonra tek tek yaprakları dikkatlice, zedelemeden yıkanır. Sonrasında sirkeli su dolu bir kapta bekletilir. Sonrasında suyu süzülür duru suyla bir kere daha yıkayarak süzgeçte süzülmeye bırakılır. İyice suyunu attıktan sonra nemini alması için kağıt havlu üzerinde kalan suyunu çektirip, iyice kuruması sağlanır. Tamamen kuruyunca havlu kağıda sarılarak ağzı kilitli buzdolabı poşetlerinde buzdolabının sebze gözünde saklanabilir.

Sebze saklama kaplarında da kuru olacak şekilde yerleştirilip saklanabilir. Nem ve hava almadığı takdirde taze olarak 10 gün kadar buzdolabında saklanabilir.

Daha uzun süreler saklanılması isteniyorsa derin dondurucu ya da buzlukta da saklanabilir. Bunun için aynı şekilde temizlenip hazırlandıktan sonra fazla dolu olmayacak, boşluk kalacak şekilde buzdolabı poşetlerine yerleştirilebilir. Sonra iyice bastırıp poşetin havası tamamen çıkarıldıktan sonra ağızı sıkıca kapatılması gerekir. Bu şekilde kara lahana 9 -10 ay kadar saklanabilir. Çıkarıldıktan sonra yemek için kullanılacaksa çözülmeden doğranıp kullanılabilir. Eğer dolma için kullanılacaksa bir gece önceden buzdolabı gözüne indirip çözüldükten sonra kullanılabilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir