Vişne Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Vişne

Latince ismi Prunus cerasus olan vişne Gülgiller ailesine özgü bir meyvedir. Kiraza olan benzerliği ile dikkat çekse de tadı kiraza göre oldukça ekşidir. Kökeni Hazar Denizi ile Kuzey Anadolu Dağları arasında kalan bölgeye dayanır. Ülkemizde Kütahya vişnesi ve Macar vişnesi olmak üzere iki önemli çeşidi yetiştirilir. Yetiştirilen ürünlerin birçoğu ülke içinde tüketildiği gibi bir kısmının ihracı da yapılır. Düzenli olarak vişne tüketilmesi birçok fayda sağladığı gibi çeşitli hastalıklara da iyi gelir.

Vişnenin iyi geldiği hastalıklar nelerdir?

  • Yapısında iyi oranlarda A ve C vitaminlerini içerir. A vitamini sayesinde göz sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. C vitamini ise antioksidan özellikler gösteren bir vitamin türüdür. Bu nedenle de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Başta üst solunum yolları rahatsızlıkları olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı vücuda direnç verir.
  • Yaşlanma ile savaşmada vişne çok iyi bir seçenektir. Yaşlanmanın cilt üzerinde getirdiği problemlerin görülme risklerini azaltıcı etkileri vardır.
  • Düzenli olarak vişne tüketilmesi sindirim sisteminin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Özellikle kabızlık problemi karşısında vişne tüketilmesi tavsiye edilen bir durumdur.
  • Vişnenin unutkanlık problemine de iyi geldiği bilinir. İlerleyen yaşlarla birlikte ortaya çıkan Alzheimer problemine karşı koruyu etkileri bulunur.
  • Beyin ve sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Sinir sistemi üzerinde görülen Parkinson hastalığı karşısında etkili bir silahtır.
  • Kanser hücrelerinin gelişmesini ve yayılmasını önleyici özellikleri bulunur. Özellikle insanları mide ve kolon kanserinden korur.
  • Ateşli hastalıkların tedavi sürecine olumlu etki yapar.
  • Gut hastalığına iyi gelir.
  • Yapısında bulunan melatonin adlı bileşen sayesinde uykusuzluk problemi yaşayan kişilere vişne tüketmeleri tavsiye edilir.

Vişnenin bilinen önemli bir yan etkisi yoktur. Fakat ekşi bir tada sahip olduğu için aşırı tüketimi mide bölgesinde problemler meydana getirebilir. Bu nedenle de katkı maddeleri bulunan hazır vişne suları yerine ev yapımı vişne sularının tercih edilmesi daha faydalıdır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir