Zakkum Nasıl Kullanılır?


Zakkum
Zakkum

Zakkum, özellikle yaz aylarında pembe renkte çiçek açan, kış aylarında da yapraklarını dökmeyen, sık dallı, Akdeniz bölgesinde çokça yetiştirilen, zehirli bir bitkidir. Vücuda çeşitli faydalar sağlayan bu bitki, kabuklarında ve yapraklarında etkili ve zehirli maddeler olması sebebiyle kullanımı konusunda çok dikkatli olunması gereken bir bitkidir.

Zakkumun faydaları arasında kalbi kuvvetlendirmesi, idrar söktürücü etkisinin olması, deri kaşıntıları ile bit veya pire gibi sorunlara iyi gelmesi, arı sokması gibi durumlarda kullanımı, kas ağrılarını hafifletmesi, vücutta biriken suyu boşaltmaya yardımcı olması, vücuttaki parazitleri yok etmesi ve iltihapları kurutması sayılabilir.

Zakkumun kullanımı konusunda kesinlikle dikkat edilmesi gereken nokta zakkumun zehirli bir bitki olduğunun bilincinde olmaktır. Zehiri, az miktarlarda bile alınsa, ölüme sebep olabilir. Bu nedenle kullanım dozu ve şekli konusunda bilmeden hareket edilmemelidir. Zakkumun doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir. Bunun dışında çok çok az miktarlarda dahili ve harici kullanımı vardır. Dahili kullanımda az miktarda zakkum kurutularak suda kaynatılır ve demlenen bu çay içilebilir.

Harici kullanımlarda kurutulmuş olan bu bitki zeytinyağı ile karıştırılabilir. Bu karışım için 10 gram zakkumu 100 gram zeytinyağı ile karıştırmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde karışımı 1 hafta kadar bekletmeli ve bir bez yardımı ile gereken yerlere uygulamalısınız. Bu karışım iltihaplı ve pis kokulu yaralara, uyuzdan dolayı kaşınan bölgelere ve saçtaki kaşıntı yapan kısımlara sürülebilir. Saça yapılan uygulamalarda saça uygulandıktan sonra saç çok fazla kimyasal içermeyen, doğal bir şampuan ile yıkanmalı ve ılık suyla durulanmalıdır. Daha sonra yumuşak bir havluyla yavaşça kurulanmalıdır. Bunlara ek olarak romatizma ve kas ağrısı olan kısımlara ve akrep ile arı sokmalarında ilgili bölgeye uygulanabilir. Romatizma ve kas ağrısı için kullanıldığında, hazırlanan karışım uygulanırken masaj yapılmalıdır.

Zakkum bitkisi ev ilaçlarında kesinlikle kullanılmamalıdır. Zakkum bitkisinin dozu çok az miktarda bile fazla kaçırılsa ölüme sebep olacağı için doz konusunda dikkatli olmalı ve bir uzmana danışmadan harici ya da dahili olarak kullanmamalısınız.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir