Çim Bakımı ve Çimi Etkileyen 5 Olumsuz Etken


Çim
Çim

Çim bakımı nasıl yapılmalıdır? Çimi etkileyen olumsuz etkenler nelerdir? Bahçenizdeki doğal çimi her zaman yeşil ve sağlıklı görmeniz için kaçınılması gereken bazı koşullar mevcut. Her canlının olduğu gibi doğal çimin de belirli çevresel gereksinimleri mevcuttur. Bu gereksinimleri ve şartları karşılayamazsanız bahçenizde güzel bir çim görünümü yerine sarı, kelleşmiş, böcek yapan sevimsiz bir görüntü ile karşılaşabilirsiniz.

Bahçedeki doğal çimin kötü olmasına neden olabilecek beş koşul vardır. Çiminiz her yıl ölüm tehlikesinin eşiğinde ise yabani otlar, kötü toprak koşulları ve gölge gibi sorunlar ile karşı karşıyasınız demektir. Çimin altına bakmak, katmanları soymak ve ellerinizi çiminizle ilgili gerçekleri açığa vurmak için kirletmek böyle bir durumda kaçınılmaz olacaktır.

Çim bakımı ve çimi etkileyen 5 olumsuz etkeni anlamak için aşağıdaki maddeleri anlamak gerekiyor;

Çim İçin Elverişsiz Toprak

Hepsi toprakla ilgili. Çim için uygun toprak koşulları oluşturmalısınız. Toprağınızın, besin içeriği, pH ve katyon değişim kapasitesini test ettirin. Toprak testleri, çime kireç eklemek gerekip gerekmediğini gösterecektir. Gelişimleri izlemek ve bakım programını gerektiği gibi değiştirmek için her 3-5 yılda bir toprak testleri yapılmalıdır. Toprağın yapısını elverişli hale getirmek için kompost eklemek, havalandırma ve toprağı değiştirme gibi uygulamalar toprağın yapısını iyileştirmek ve zemine gerekli organik maddeyi eklemek için kullanılabilir.

Sıkışmış Zemin Yapısı

Sıkıştırılmış toprak, doğal çim için korkunç bir yetiştirme ortamıdır. Toprak, üzerinde çok yürümekten, taşıt trafiğinden veya uygunsuz toprak bileşiminden sıkışabilir – örneğin kil esaslı toprak. Aşırı kompaksiyon, sağlıklı işleyen topraklar için gereken hava alanını yok ederek; optimum bitki büyümesini, yabani otların, hastalıkların ve zararlıların bol olduğu ince, stresli çimlerin oluşumuna neden olur.

Sıkışma, havalandırılarak rahatlatılabilir ve sebep zayıf toprak ise, toprağın değişimi gerekebilir.

Zayıf Drenaj

Drenaj, doğal çim söz konusu olduğunda genellikle göz ardı edilen bir faktördür, ancak genellikle yosun ve sarmaşık gibi birçok çim probleminin köküdür. Ağır kil içeriğine sahip topraklar iyi drene edilmemiş bir zeminlere sebep olmaktadır.

Yağmurdan sonra veya sulandıktan sonra drenajsız toprak suyu sızdırmaz ve çim su içinde kalır. Çim kök bölgesi yaşamsal işlevlere gereken suya erişemez. Delikli boru biçimindeki yeraltı drenajı üstteki suyu çekmek için kurulabilir. Mevcut çim, drenajı iyileştirmek için değiştirilebilir ve kumlu bir zemin değişikliği ile toprak havalandırılarak zaman içinde toprağın drenajını artırabilir.

Çok Fazla Gölge

Gölgeyi tolere edebilecek çim çeşitleri mevcut olmasına rağmen, güneşin olmaması verimsiz çimlerin oluşması için olumsuz bir unsurudur. Fescues çimi gibi gölgeye hoşgörülü çimlerin kullanılması çözümün bir parçasıdır, ancak diğer önlemlerin alınması gerekebilir. Ağaçlar, biraz daha fazla güneş ışığı sağlamak için yeniden düzenlenebilir. Ağaçları budama ile muazzam bir fayda sağlanabilir, çim için daha fazla güneş ışığı ve ayrıca ölü dal sorunları böylece temizleniyor.

Çimi Çok Kısa Biçmek

Son olarak, siz veya bahçıvanınız çimi çok kısa biçiyorsa, çiminiz sağlıksız olabilir. Çimleri çok kısa biçmek, bitkinin büyüme dengelerini bozar. Çim hasar gören kök boğazlarından dolayı gelişemez ve stresli bir duruma geçer. Stresli çim yabancı ot, hastalık ve diğer haşere istilalarına duyarlıdır. Çim bakımı için bu beş etkeni göz ardı etmeyin.

Doğal Çimin Alternatifi: Sentetik Çim

Doğal çim yukarıdaki bakımları yapmadığınız sürece güzel bir görünümden çok bakımsız bir bahçe oluşmasına sebep olacaktır. Çime bakmakta sorun yaşıyorsanız yeni nesil dekoratif dış mekan suni çim halı ürünlerine yönelebilirsiniz. Sentetik çim bakım ve sulama gerektirmeyen bir üründür. Büyük bahçeler için tercih edilmese de küçük bahçeler ve balkonlar için uygun bir çözüm olarak düşünülebilir.

Suni çimin avantajı, toprak olmayan yerlere kolayca uygulanabilmesidir. Bu nedenle iç mekanlarda da çim görünümünü dekoratif suni çimler ile elde edebilirsiniz. 20mm’den 40mm kalınlığa kadar sentetik çim modelleri mevcuttur. Türkiye’de üretimi mevcut olan dekoratif sentetik çim halı modelleri ReformSports suni çim fabrikasında üretiliyor. EkoGrass.com sitesinden suni çim ve sentetik çim modellerini inceleyebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir