Yulafın Faydaları Nelerdir?


Yulaf
Yulaf

İlk çıktığı yıldan beri, ilave şeker içeren kahvaltılık gevrekler ve yulaf arasında sürekli karşılaştırmalar yapılmaktadır. Özellikle çocuk ve gençler, aroması ve tadıyla genel olarak standart kahvaltılık gevrekleri tüketir. Ancak zaman geçip, kişi olgunlaşmaya başladıkça, sağlığı da şeker ile arasındaki bağlantıyı kesmesini ister, yani yulafı hayatına sokmasını ister. Yulaf vitamin, mineral, lif gibi sağlığımıza sonsuz katkısı olan bir içeriğe sahiptir. Yalnızca kahvaltıda değil, günün birçok ögününde gönül rahatlığı ile yulaf tüketilebilir. Ayrıca, sporcular, bebekler, kilo almak ya da vermek isteyenler de yulafı tüketebilirler.

ENERJİ BOMBASI

Yulaf içindeki sağlıklı karbonhidrat ve protein ile, kalori ve enerji açığa çıkartır. Düşük glisemik endekse sahip yulaf, sindirime oldukça geç girer ve kana karışması 3 saati bulabilir, bu da size gereken enerjiyi sağlar. Bu şekilde geç acıktırır, gereken enerjiyi gün içerinde sağlar.

DERİYİ KORUR

Derideki asit oranı, zamanla dış etkenlerle artabilir ve kaşıntı, nemini kaybetmiş bir deriye sebebiyet verir. Yulafın içeriği ise cilde nemini kazandırır, eski parlaklığına kavuşturur. Ayrıca böceklerden de deriyi korur. Yulaf, demir, selenyum, tiyamin ile derinin yaşlanma karşıtı en büyük silahıdır.

ZAYIFLAMADA ÖNEMLİDİR

Yulaf, bilinen en önemli iştah kesici ürünlerden birisidir. Herhangi bir diyette kendine kolaylıkla yer bulabilir. Hormonları arttırır, kana geç karışır, sindirime geç girer. Sabah kahvaltıda yenecek yulaf, gün içerisinde sizi tok tutacak, uzun süre açlık hissettirmeyecektir.

ŞEKER HASTALIĞINDAN KORUR

Şeker hastalığından korunmak için, düşük glisemik endeksli yulaf iyi bir araçtır. Yavaş sindirildiği için kandaki şeker oranına etkisi olumludur ve insülin dengesini sağlar. Hem korunmada, hem de şeker hastalığı diyet listesinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

KALP SAĞLIĞI İYİLEŞTİRİCİDİR

Sağlıklı lif içeren besinler, sağlıklı bir kalbin de en iyi dostudur. Yulaf, kalsiyum ve potasyuma sahiptir ve genel olarak bu içerikler kan basıncını düşürmedeki görevleri ile bilinirler. Düzenli olarak yemek, sağlığınıza her açıdan katkıda bulunacaktır.

NOTLAR

  • Oldukça geç sindirildiği için, kilo vermek isteyenler sindirimin hızlı olduğu gündüz ve öğlen saatlerinde tüketmelidirler.
  • Yulafı un haline de getirip gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir