Sedef Hastalığı Bitkisel Yöntemlerle Nasıl Geçer?


Sedef Hastalığı
Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı ciltte yama şeklinde lekelerin oluştuğu bir cilt hastalığıdır. Bir çeşit bağışıklık sistemi hastalığı olan sedef hastalığı zaman zaman şiddetini arttırırken bazen de lekelerde azalmalar görülmektedir. Ancak bu hastalığın kesin bir tedavisi olmadığından azalan lekeler bir anda çoğalabilmektedir. Lekelerin azalma dönemlerini uzatmak için birçok bitkisel tedavi bulunmaktadır.

Peki sedef hastalığı bitkisel yöntemlerle nasıl geçer? Hangi bitkiler sedef hastalığı için faydalıdır?

  • Aloe vera bitkisinin içinden jelimsi bir sıvı akmaktadır. Bu jelimsi sıvı birçok cilt problemini çözmede etkilidir. Bu jel yaraları, sivilceleri iyileştirdiği gibi sedef hastalığının yaratmış olduğu kızarıklık ve pul pul dökülmeleri de azaltmaktadır. Evinizde süs bitkisi olarak da yetiştirebileceğiniz aloe veranın yapraklarını hafifçe kırarak içinden çıkan jeli lekelerin üzerine sürebilirsiniz. Günde 3 kez uygulamanız yeterlidir.
  • Sedef hastalığının olduğu bölgelerde çoğu zaman kaşıntılar meydana gelmektedir. Bu kaşıntıları aza indirmek için elma sirkesini bir pamuk yardımıyla hastalığın olduğu bölgelere sürebilirsiniz. Eğer elma sirkesi cildinizde yanma yapıyorsa sirkeyi biraz sulandırabilirsiniz. Özellikle saç derisinde oluşan sedef hastalığı için elma sirkesi oldukça faydalıdır.
  • Sedef hastalığı ciltte kaşıntı ve kurumaya neden olduğundan hastaları rahatsız etmektedir. Zeytinyağının cildi nemlendirici özelliği herkes tarafından bilinir. Bu kuruma ve kaşıntının neden olduğu rahatsızlığı zeytinyağı cildi nemli tutarak en aza indirmektedir. Ayrıca zeytinyağının cildi besleme özelliği bulunduğundan hastalık olan bölgelerdeki iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Eğer saç derinizde kabuklanmalar meydana geldiyse bir pamuk yardımıyla zeytinyağını uygulayabilirsiniz.
  • Bir gece önceden sirkeli suda beklettiğiniz 250 gram kırmızı pancarı sabah 1 litre kaynar suyun içine atın ve 5 dakika kaynatın. Ocağın altını kapatın ve demlenmesini bekleyin. İyice demlendikten sonra suyu süzün ve kapaklı bir kavanoza koyun. Bu suyu günde 3 kez 3 hafta boyunca yemeklerden önce için.
  • Zerdeçal iyi bir antioksidan ve iltihap gidericidir. Aktarlarda bulabileceğiniz zerdeçalın çayını yaparak ya da yemeklerinize katarak tüketin.
  • Sedef hastalığına çözüm getirmek için kendinize bir krem de hazırlayabilirsiniz. Bunun için ardıç katranını ve toz kükürtü karıştırmanız ve sedefli olan bölgeye sürmeniz gerekmektedir.

NOT: Sedefli hastaların domates, ceviz, sarımsak, acı baharat, turşu ve taze üzüm tüketmemeleri gerekmektedir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir