Diş Etine İyi Gelen Bitkiler


Adaçayı
Adaçayı

Diş etinin bakımı, diş ve ağız sağlığı açısından oldukça önemlidir. Diş etinin sağlıklı ve doğal yöntemlerle bakımı mümkündür. Bunun için diş etine iyi gelen bitkiler de mevcuttur. Diş etinin iltihaplanması, diş plaklarında bakterilerin birikmesi ile oluşmaktadır.

Diş etlerinin iltihaplanma derecesine göre tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Diş etine iyi gelen bitkiler dişin sadece iltihaplandığı zaman değil her zaman kullanılmasına uygun bir mineral değerine sahiptir. Doğal yöntemlerle diş ve ağız sağlığını koruyan bu bitkiler, taze bir şekilde kullanılmalıdır.

Diş etlerinin düzenli olarak muayene edilmesi gerekmektedir. Diş etlerinde ilerleyen bakteri oluşumu ciddi cerrahi müdahaleler gerektirmektedir. İleri derecede diş eti sorunu yaşayan kişilerin tedavi sonrasında diş etine iyi gelen bitkileri kullanması önerilmektedir. Diş etinde ileride bir sorun yaşamak istemeyen kişiler ise bu bitkilerden faydalanabilmektedir.

Diş etinin şişmesi, diş fırçalerken kolay bir şekilde kanaması ve ağız kokusu gibi durumlar diş etlerinde sorun olduğunu gösteren belirtilerdir. Diş eti hastalığının belirtileri çok yavaş ilerlediği için bu hastalık ilk etapta fark edilmez. Bundan dolayı diş etlerinin durumu düzenli olarak takip edilmelidir.

Yapılan araştırmalarda diş etlerinin tedavisine katkı sağlayan ve diş etlerinin sağlıklı bir hale gelmesini sağlayan bitkiler şu şekilde belirlenmiştir.

Yeşil Çay

Yeşil çay içerisinde bol miktarda antioksidan bulundurmaktadır. Bu antioksidan maddesi vücut içerisindeki iltihapları dışarıya atmaktadır. Bu nedenle diş etlerinde görülen iltihaplarda yeşil çay kullanılmalıdır.

Çağ Ağacı Yağı

Diş etini kuvvetlendirmek ve tedavi etmek için antiseptik içeren çay ağacı yağı kullanılabilir. Bu yağ diş etlerine sürülerek kullanılmaktadır.

Aloe Vera Jeli

Birçok kozmetik ürünü ve ilaç yapımında kullanılan aloe vera jeli diş etlerine de iyi gelmektedir. Özellikle şişmiş ve kanayan dişler için bu madde çok faydalıdır. Diş etine yavaş şekilde masaj yapılarak uygulanabilmektedir.

Ada Çayı

Ada çayı diş ve diş etleirnin sağlığında önemli bir yere sahiptir. Ada çayının kekik ile karıştırılarak ağız içerisinde gargara yapılması diş etlerinin güçlenmesine ve onarılmasına katkı sağlamaktadır.

Diş etlerini korumak için de sigara içilmemeli ve şekerli besinlerden uzak durulmalıdır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir