Menekşe Yağı Nasıl Kullanılır?


Cezayir Menekşesi
Cezayir Menekşesi

Menekşe yağı diğer yağlara göre daha az bilinen ve kullanılan, değerli bir yağdır. Üretimi diğer yağlara göre daha zordur. Bu sebeple fiyatı biraz daha fazladır. Kullanımı çok eski zamanlara dayanan menekşe yağının birçok faydası vardır. Menekşe yağı; uykuyu düzenlemesi, baş ağrısını gidermesi, öfke ve stresi azaltması ve kalbe iyi gelmesi ile bilinir. Cilt ve saç bakımı için de kullanımı vardır.

Menekşe yağı nasıl kullanılır?

Menekşe yağı yoğun ve kimyasal açıdan zengin bir yağ çeşidi olduğu için uçucu bir yağdır. Bu sebeple diğer yağlar gibi çok fazla miktarlarda kullanılmamalıdır. Eğer fazla miktarda kullanılırsa ciltte tahrişe sebep olabildiği gibi kişide zehirlenme belirtileri de görülebilir. Bu etkilerin görülmemesi için menekşe yağını uygulayacağınız yüzeye kontrollü bir şekilde uygulamalısınız. Bunun için bir parça pamuğa ya da cilde birkaç damla damlatmak yeterlidir. Bunun yanısıra, menekşe yağını başka bir yağ ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Bu daha garantili bir yöntemdir. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ya da tatlı badem yağı menekşe yağını karıştırıp güvenle kullanabileceğiniz yağlardır. Bu yağlara ek olarak, menekşe yağını seyreltmek ve daha güvenli hale getirmek isterseniz su ile de karıştırabilirsiniz. Eğer herhangi bir yağ ya da su ile karıştırmayacaksanız, 2-3 damla yağ kullanım için yeterli olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri ise menekşe yağının ağızdan alınmasının veya içilmesinin kesinlikle çok zararlı olduğudur. Menekşe yağı diğer yağlar gibi ağızdan kullanıma uygun değildir. Sadece az miktarlarda cilde uygulamak ya da koklamak şeklinde kullanılmalıdır.

Menekşe yağı çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Bununla birlikte, cildi nemlendirir ve mikroplardan arındırır. Ancak bitkisel yağların tümünde olduğu gibi, menekşe yağı da doktora ya da bir cilt uzmanına danışmadan kullanılmamalı, beklenmeyen bir etki görüldüğünde de derhal doktora başvurulmalıdır.

Menekşe yağının saçlar için faydalı olduğu da bilinmektedir. Menekşe yağını saça uygulamak için tatlı badem yağı ile karıştırıp saçınıza sürmelisiniz. Bu şekilde bir 15 dakika kadar bekletmeli, daha sonra da ılık suyla durulamalısınız.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir