Kadınlarda Saç Dökülmesini Engellemenin 8 Doğal Yolu


Diyet
Diyet

Saç dökülmesi, özellikle kadınlar için üzücü olabilir. Tabii ki ilaçlar var, ama çoğumuz bu ilaçların gereksiz kullanımından kaçınmak istiyoruz. Peki, bazı doğal alternatifler nelerdir? Burda biraz var:

Akupunktur

Bu tedavinin etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak bunu desteklemek için anekdot kanıt vardır. Buradaki fikir, akupunktur iğnelerinin kafa derisinde kan akışını arttırmaya yardımcı olmasıdır. Buna karşılık, saçların yeniden büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir. Ve tabii ki, saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçların aksine, akupunktur çok düşük risklidir. Birçok geleneksel saç büyüme ürününün istenmeyen yan etkileri vardır.

Masaj

Buradaki fikir akupunktur ile aynıdır – kafa derisine masaj yapmak bölgeye kan akışını hızlandırmaya ve saçları yeniden canlandırmaya yardımcı olur. İğneye karşı ihtiyatlı davrananlar için daha nazik bir yaklaşımdır. Ve eğer bunu kendin yaparsan, ücretsizdir. Ancak bu tedavinin faydalarını görmek daha uzun sürebilir.

Hormon Seviyelerinizi Test Edin

Genellikle, saç dökülmesi hormonal dengesizlik ile ilişkilidir. Saç dökülmesine neyin sebep olduğunu anlamak önemlidir, böylece tedaviye uygun yaklaşımı alabilirsiniz. Natüropatik doktorlar, östrojen, testosteron ve progesteron seviyenizi test edecek laboratuar çalışması isteyebilirler. Eğer şu anda bir natüropatik uzman ile çalışmıyorsanız, test yaptırmak isteyebilirsiniz.

Diyetinizi Daha Sağlıklı Hale Getirin

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, başta bütün gıdalardan oluşan besleyici yoğun bir diyet sağlıklı saçı teşvik etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, işlenmiş ürünleri ve soya gibi hormonal dengesizliklere katkıda bulunabilecek diğer yiyecekleri kesmek iyi bir fikirdir. Bol miktarda sebze ve omega-3 yağ asidi içeren bir diyet saçınızın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ve hayvansal ürünler tüketirseniz, yüksek kaliteli, serbest gezen ve çimle beslenen hayvanları seçmek en iyisidir.

Demir İçerikli Yiyecekler

Anemi saç dökülmesine yol açabilir, bu nedenle test yaptırmanız önemlidir. Anemik iseniz, yüksek kaliteli bir demir takviyesi seçin. Tercihen, vücut besin maddelerinden daha fazlasını emeceğinden, gıda bazlı bir ürün seçmelisiniz. Ayrıca, ıspanak ve diğer yapraklı yeşillikler gibi diyetinizde bol miktarda demir bakımından zengin gıda bulundurun.

D vitamini Almak

Erken araştırmalar, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, D vitamini eksikliği ve saç kaybı arasında bir bağlantı olabileceğini düşündürmektedir. Düşük D vitamini düzeylerinin telogen effluviuma, aşırı saç dökülmeye bağlı olduğu anlaşılmaktadır. Buna ek olarak, D vitamini hormonları dengelemeye yardımcı olabilir, bu nedenle saç dökülmeniz hormonal ise, D vitamini oranınızı arttırmak da bu şekilde faydalı olabilir. Bu önemlidir, çünkü popülasyonun büyük bir kısmı D vitamini eksiktir.

Biyotin

Biyotinin saçınızın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dair yaygın bir inançtır. Ve bu iddiaların bazı gerçekleri olabilir. Biyotinin saçın keratin yapısını geliştirebileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, biotinin saçın sağlığında oynadığı rolün ve biyotin eksikliğinin nispeten nadir olduğu kesin değildir.

Stresten Kaçınmalısınız

Saç dökülmesi sıklıkla strese bağlanabilir. Vücut kronik stres altındayken, adrenaller stres hormonu olan kortizolün daha fazla salgılanmasına neden olur. Pek çok natüropatik doktor ve diğerleri bunun adrenal yorgunluğa ve hormonal dengesizliğe yol açabileceğine inanmaktadır. Saç kaybının genellikle hormonal olduğunu bildiğimizden, stresin oynayabileceği rolü görmek zor değildir. Yapacağınız olumlu değişiklikler olup olmadığını değerlendirmek ve belirlemek için muhtemelen genel sağlığınızı – sadece saçınızın sağlığına değil – kontrol etmeniz gerekir.

 

Saç dökülmesi rahatsız edici olabilir ve kendinizi birçok farklı tedaviyi denediğinizde ve hala sonuç göremediğinizde sinir bozucudur. Bu nedenle saç kaybınızın temel nedenini anlamak önemlidir. Bir tıp uzmanı bunu belirlemenize yardımcı olabilir. Bu bilgileri aldıktan sonra, daha etkili bir yaklaşım göstermeye başlayabilirsiniz. Ve iyi haber, uyuşturucu kullanımını gerektirmeyen tedaviler var. Burada belirtilen tedaviler başlamak için iyi yerlerdir. Bir tıp uzmanı, ihtiyaçlarınıza özel bir tedavi planı geliştirmenize yardımcı olabilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir