Besin Grupları Nelerdir? Kaça Ayrılır?


Besin grupları, yemek listesi yaparken bilmemiz gereken temel bir listedir ve 4 ana gruptan oluşmaktadır. Süt, et, tahıl, sebze gibi enerji verici besinler yemek listesi yaparken gruplandırıldığı takdirde kolayca besleyici bir liste yapılabilir.

İyi ve dengeli beslenmek pahalı yiyecekleri ve besinleri yiyebilmek anlamına gelmez. Vücudun ihtiyacını ve bu ihtiyacı karşılayabilecek besin çeşitlerinden seçilerek hazırlanan yemek listelerinin uygulanması ve bu yiyeceklerin yeterli miktarda tüketilmesiyle iyi beslenme yapılmış olur. Vücudun günlük enerji ihtiyacı doğru bir yemek listesi ile alınabilir.

Besin grupları nelerdir? İyi bir yemek listesi düzenlemede kolaylık açısından ve yiyeceklerin vücuda kazandırdıkları değerler bakımından besinler 4 gruba ayrılır.

Enerji verici besinler, düzenleyici besinler ve yapıcı onarıcı besinler gibi konulara diğer yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Yemek listelerini bu 4 grubun hepsinden bir veya iki çeşit yemek ve yemek seçerek hazırlamak lazımdır.

Besin Grupları Kaça Ayrılır?

Besin grupları nelerdir kısaca değinmek gerekirse toplam 4 başlık altında toplayabiliriz;

1. Süt ve mamulleri grubu :

Süt, yoğurt, peynir, çökelek, kefir vb.

2. Et ve baklagiller grubu :

Et, tavuk, balık, yumurta, karaciğer ve diğer sakatatlarla, fasulye, mercimek, nohut vb. Bu besinler protein kaynağı olduğu için aynı gruptadır.

3. Tahıl ve yağ grubu :

Un, makarna, ekmek, bulgur, pirinç, reçel, bal, pekmez ve çeşitli yağlar.

4. Sebze ve meyve grubu :

Turunçgiller (portakal, limon, greyfurt. mandalina vb.), domates, biber, marul, lahana, karnabahar, yeşil fasulye, ıspanak, elma, şeftali, kayısı, muz vb. besinler bu besin grubuna dahildir.

Yukarıda listelenmiş besin grupları bütün vitaminler ve faydalı mineralleri içermektedir. İyi bir liste ile vücudun tüm gereksinimleri karşılanabilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir