Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?


Beyaz Çay
Beyaz Çay

Beyaz Çay Nedir?

Beyaz Çay, Kamelya Sinensis bitki yapraklarından üretilir. Özellikle Çin’de yetişen ve hasat edilen hafif okside bir çaydır.

Aynı bitkiden üretilen yeşil çayın aksine, bu çay ince beyaz saçlarla kaplanırken toplanan daha genç, olgunlaşmamış bitki tomurcuklarından gelir. Bu eşsiz işleme tekniği, beyaz çayın siyah veya yeşil çay gibi diğer çay türlerinden daha yüksek antioksidan seviyelerine sahip olduğunu gösterir.

Beyaz çay hafifçe tatlı olan narin, hafif bir tada sahiptir, bu nedenle dili güçlendirmeden duyularınızı keskinleştirir. Dahası, kahvenin yanı sıra yeşil veya siyah çaydan daha az kafein içerir. Bu, kafein alımını azaltmak isteyen herkes için mükemmel bir seçimdir.

Beyaz Çayın Faydaları

 • Beyaz çayın önemli etkisi, kansere neden olan hücrelerin çoğalmasını önleyebilmesidir.
 • Cilt güzelliğine ve pürüzsüzlüğüne katkı sağlar.
 • Kolesterolü düşürmede etkilidir.
 • Beyaz çay, diş sağlığı için fayda sağlar.
 • Tansiyonu düşürmede etkilidir.
 • Ciltteki kırışmaları ve sarkıklıkları önlemeye yardımcıdır.
 • Beyaz çay, hücre yenilenmesi için vücutta bir takım çalışmalar yapar.
 • Kemik sağlığı için faydalıdır.
 • İçerisinde bol miktarda bulunan antioksidanlar sayesinde vücudumuzu zararlı toksinlerden arındırır.
 • Beyaz çay mikroplara, bakterilere ve virüslere karşı vücudumuzu koruyucu özelliğe sahiptir.
 • Bireyin metabolizmasında bağışıklık sistemine son derece olumlu etki sağlar ve kuvvetlendirir.
 • Beyaz çay içeriğinde eser miktarda bulunan kafeinden ötürü, kafeinin yarattığı zararlardan kişi uzak tutar.
 • Osteoporoz döneminde bulunan kişiler için dinginleştirici özelliği vardır.
 • Beyaz çay bol miktarda K ve C vitamini içerdiği için vücudumuzun bu vitaminlere olan ihtiyacını karşılar.
 • İçerisindeki kateşinler sayesinde damarları genişletir ve vücutta kanın daha verimli dolaşmasını sağlar.
 • Beyaz çay vücuttaki kötü kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcıdır.
 • 2. tip diyabet hastalığı görülen kişilerin hastalıklarına çare olma özelliği taşır.

Bu çayın yararları, temel olarak serbest radikalleri emebilen ve yok edebilen yüksek antioksidan seviyeleri nedeniyledir.

Bunun farkında olmamanız durumunda, serbest radikaller, hücreler içinde zincir reaksiyona neden olabilen ve hasara yol açabilen moleküllerdir. Bu nedenle, kanser, koroner kalp hastalığı ve irtifa hastalığını içeren birçok hastalıkta hayati bir rol oynamaktadır. Bu çaydaki antioksidanlar, bazıları aşağıda vurgulanan sayısız sağlık yararı sağlar:

Düşük Kolesterol: Çay bir grup antioksidan olan katesinler içerir. Bu antioksidanlar, arterlerin sertleşmesini ve sınırlı bir kan akışına neden olmasını önlemek için çalışacakları için kolesterolü düşürmede çok etkili olabilirler.

Düşük Tansiyon: Beyaz çay antioksidanları ayrıca kanı inceltmeye yardımcı olur ve sonuçta tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda sağlıklı tansiyon seviyelerini korumanıza ve kalp krizi veya felç geçirme ihtimalinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı Cilt: Bu çay ayrıca, cildin oksidatif stresini koruyan ve genellikle uzun süre güneşe maruz kalmaya bağlı olan bağışıklık hücresine zarar veren antioksidanlar içerir. Bu oksidatif stres hücresel düzeyde olabilir ve cilt kanseri, kırışıklık veya lekelenme pigmentasyonu ile sonuçlanan hasarlara neden olabilir.

Sağlıklı Diş Etleri ve Dişler: Beyaz çay, az miktarda ve ayrıca dişlerinizi sağlıklı ve güçlü tutabilen diğer besin maddelerinde florür içerir. Buna ek olarak, kötü nefes, plak ve diş çürümesine neden olan bakterileri de öldürebilir.

Kanseri Önleme: Mevcut antioksidanlar, prostat, mide veya kolon dahil olmak üzere birçok kansere yol açabilecek tehlikeli mutasyonların sayısını en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bu çay ayrıca antioksidanlara ek olarak polifenoller adı verilen bazı hayati kimyasalları da içerir ve kansere neden olabilecek mutasyonları engelledikleri bilinmektedir.

Anti-viral ve Anti-bakteriyel Özellikler: Camellia Sinensis bitkisinden gelen tüm çaylar gibi, beyaz çay da antiviral ve antibakteriyel özellikler içerir. Bu çaydaki özellikler ona kötü bakteri, virüs ve mantarları nötralize etme yeteneği verir.

Beyaz Çay Nasıl Yapılır?

Beyaz Çay
Beyaz Çay

Öncelikle beyaz çayı ilk defa tadacaksanız az bir miktarda alıp denedikten sonra hoşunuza gitmesi kaydıyla daha fazlasını almanız önerilir. Çünkü beyaz çay değerli ve zor üretilen bir çay olduğu için fiyatı da ona göre şekillenmiştir. Bunun dışında aldığınız çayın paketlenmesine çok dikkat edin, siz satın almadan önce bir şekilde hava alıyor olmuş olması çayın zaten bozuk olacağına ya da siz aldıktan çok kısa bir süre sonra bozulacağına işarettir.

Eğer hiç bir şekilde hava almadığına da eminseniz mümkün mertebe siz aldıktan sonra kısa bir süreçte tüketmelisiniz. Beyaz çayın ömrü ortalama 4-5 ay olduğundan ve içinde bulunduğu paket açıldıktan sonra bu süreç daha da kısaldığından kullanım şartlarınıza dikkat etmelisiniz. Sıra demleme kısmına geldiğinde dikkat edilmesi gereken bir başka husus, çayın hazırlanma aşamasında ısıttığınız suyu direk kaynadığı anda alıp çayın üzerine dökmemeniz gerektiğidir.

Eğer bu işlemi yaparsanız elinizdeki çayın tadı oldukça acılaşacak ve çayınızın yaprakları haşlanmış olacaktır. İdeal hazırlayış, suyu kaynattıktan sonra 5 dakikalık bir süreçte bekletip ondan sonra çayın üzerine ekleme şeklindedir. Büyük bardakta beyaz çay içmek için miktar olarak iki çay kaşığı beyaz çay eklemeniz gerekir. Bardak miktarıyla değil de demleme miktarıyla çayınızı tüketmek istiyorsanız, suyun içerisine döktüğünüz çayları suyun kendi sıcaklığıyla ters orantılı demleme sürecine bırakın. Yani suyun sıcaklığı ne kadar az olursa demleme süreci de o kadar uzun olmalıdır. İçeceğiniz çayın aroması hafif olduğundan tatlandırmak isterseniz içerisine şeker, süt ya da limon ekleyebilme imkanınız da mevcut.

Çayın metabolizmayı artırabileceği ve vücudu çok fazla yağ yakması için uyaracağı öne sürülmektedir. Elbette, dengeli bir diyet uygulamanız ve bu çayı içiyorsanız, kilo verme hedeflerinize yardımcı olmak için istenen sonuçları elde etmek için düzenli egzersizler yapmanız gerekir. Yağları eritebilecek tek bir içecek bulamazsınız. Beyaz çay, iyi ve dengeli bir diyet içeren düzenli bir egzersiz planının yerini alamamasına rağmen, bu içeceği kilo verme programınıza eklemenizden zarar gelmez.

Beyaz Çay Zayıflatır Mı ?

Beyaz çay, içeriğinde bulunan polifenol ve az miktardaki kafeine rağmen kilo vermeye son derece yardımcı bir çaydır. Bu bahsedilen polifenolün türü ”epigallocatechin-3-gallat”tır ve bu madde vücuttaki yağ hücrelerinin oluşumuna engel olmakta, bünyedeki gereksiz yağ birikimini de önlemektedir. Öte yandan kafein de bünyenin gün içerisindeki yaktığı kalori miktarını hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.

Farklı beyaz çay türleri vardır:

1. Gümüş iğne beyaz çay: Bu çay bitkisi gümüşi beyaz tomurcukları yapılır. Bu, beyaz çayların en ünlüsüdür. Hafif, tatlı bir tada sahiptir.

2. Beyaz Şakayık Çayı: Çay bitkisi tomurcuklarının yanı sıra yumuşak yapraklarından yapılır. Lezzet bakımından daha güçlü ve renkli olarak daha koyu renktedir.

3. Uzun yaprak kaş beyazı çayı: Bu çay daha düşük kalitede. Bu, ilk iki kaliteli çayın üretilmesinden sonra kalan yapraklardan yapılır.

4. Tribute kaş beyazı çayı: Bu çay daha düşük kalitededir. Bunlar özel çay tarlalarından yapılır ve biraz farklı şekilde işlenir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir