Angelonia – Angelonya Bitkisi Hakkında Bilgiler


Angelonia

Angelonia angustifolia Figworts ailesine aittir (Scrophulariaceae) ve Orta ve Güney Amerika’ya özgü olan çok yıllık torpik bir bitkidir. Yabancılar (özellikle İngilizce konuşan kişiler) arasında “Angel Face” ve “Summer Snapdragon” isimleriyle de bilinmektedir.

Angelonia angustifolia, 30 ila 50 santimetre yüksekliğinde ve 10 ila 30 santimetre genişliğinde büyüyen dik, gevşek gür ve hızlı büyüyen bir çalıdır. Angelonia angustifolia’nın yaprakları yeşil ve hançer görünümündedir. Yaprak marjı hafifçe tırtıklıdır.

Mayıstan ekime kadar, Angelonia angustifoliadudak şeklindeki çiçekleri çarpıcı sivri uçlara sahiptir. Çeşitliliğe bağlı olarak, çiçekler beyaz, pembe veya mordur.

Uzun ömürlü güneşli ve korunaklı bir yer tercih ediyor. Pencere önlerinde saksılara koymayı düşünüyorsanız donun geçmesini beklemelisiniz aksi halde don nedeniyle çürümektedir.

Angelonya çiçeği, humus ve besin bakımından zengin bir toprakta daha iyi gelişir.

Angelonya çiçeğinin sadece toprağına su vermeye özen gösterin, dikkat edilmesi gerekir çünkü fazla sulu olmaması gerektiği gibi toprağın kuru olmaması da gerekir.

Angelonya çiçeğini doğrudan tohumdan ekebilir ya da kesim yapılarak bir kompost içinde büyütebilirsiniz.

Çiçeklenme süresini uzatmak ve yeni çiçek oluşumunu teşvik etmek için, düzenli olarak bitkinin solmuş kısımlarını kesmeniz gerekir.

Kış aylarında zaman zaman düşük sulama yeterlidir. Doğru kış uykusuyla, önümüzdeki baharda yıllık bitkiyi diriltebilirsin. Bununla birlikte, Angelonia ekim ile kolayca çoğaltılabildiği ve genellikle yıllık olarak yetiştirildiği için, kış uykusu mutlaka gerekli değildir.

Angelonia angustifolia saksılarda yetiştirilmek için de çok uygundur, ancak ayrı ayrı saksılarda yetiştirilmesi daha iyidir. Bahçede, bitkiler de çok güneşli bir yere ihtiyaç duyarlar.

Bireysel çeşitleri renk ve boy uzunluğu açısından farklılık gösterir. Mor ve pembe çiçekler ve oldukça düşük boylu çeşitler arasında ‘Serenita Purple’ ve ‘Serenita Pink’ sayılabilir. Biraz daha büyük olan ‘Carita Purple’ ve ‘Sky Blue’. Angelonia angustifolia ‘Angelface Carrara’ gür dik büyür ve saf beyaz, yemyeşil çiçekleri vardır.

Angelonia angustifolia ilkbaharda ekim yoluyla çoğaltılabilir. Bunu yapmak için tohumları saksı toprağı olan bir saksıya koyunuz , yaklaşık 22 santigrat derecede ışık alan bir yere koyunuz ve alt tabakayı iyice dökünüz. Alt tabakayı sürekli nemli tuttuğunuzdan emin olun. Mayıs ayından itibaren bitkiler açık havaya taşınabilir.

Bazen Angelonia angustifolia‘da yaprak bitleri görülür. Etkilenen yapraklar hemen çıkarılmalı ve imha edilmelidir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir