Salebin Faydaları Nelerdir?


Salep
Salep

Salep nedir?

Orkide familyasının bir türü olan salep, biçim olarak otsu bir bitkidir ve tel kök özelliklerini taşımaktadır. Kök bölgesinde iki adet yumrusu bulunur ve bu yumrular toprak altından çıkarıldıktan sonra dövülüp kurutularak toz haline getirilir. Böylelikle de salep elde edilmiş olunur.

Salep bitkisinin gövdesi dik yapıda ve silindirimsi şekil özelliklerini barındırmaktadır. Çiçek kısımları başak şeklinde ya da salkım şeklinde olabilmektedir. Salep elde etmek için bu bitkinin sadece az önce bahsettiğimiz kök kısımlarındaki yumruları kullanılmaktadır.

Ülkemizde pek çok çeşidi bulunan salebin adi salep denilen türü (botanik dilinde “orchis maculata” olarak da adlandırılmaktadır) nemli yapıdaki çayırlarda ya da ormanlık bölgelerde yetişmektedir. Bunun dışında Anadolu’da bulunan salep otu (botanik dilinde “orchis anatocia” olarak adlandırılmaktadır) aynı şartlarda yetişerek mor ya da kırmızı renkteki çiçeklere sahip olmaktadır.

Türkiye’de salebin en çok üretildiği iller Kastamonu, Isparta ve Muğla’dır. Çok bilinmeyen bir bilgi olarak da Maraş dondurmasına o kendine has kokusunu ve tadını veren de yapımında kullanılan salep orkidesidir. Bu orkide yalnızca Kahramanmaraş ilimizde bulunan dağlarda yetişmektedir. Dünya geneline baktığımız zaman ise en çok salep yetiştirilen ülkelerin Yunanistan ve Fransa olduğu görülmektedir.

Geçmiş yüzyıllarda salep sadece Ortadoğu’ya özgü bir içecek olarak bilinmekteydi. Avrupa ülkelerinde salebin yayılmasıyla birlikte de İngiltere gibi ülkelerde halk kahvaltı ederken tereyağlı ekmek yiyip salep içmeyi tercih etmişlerdir. Ancak kahvenin ortaya çıkışıyla birlikte süregelmiş alışkanlıklar değişmiş ve bireyler daha çok kahveye yönelmişlerdir.

Salep içeceğinin vücuda verdiği faydalar anlaşılmaya başlandıktan sonra özellikle o dönemlerde denizcilikle uğraşan kişilere uzun yol seferlerinden önce mutlaka salep içirilmekteydi. Salebin kuvvet verici ve bağışıklık kazandırıcı özelliklerinden dolayı uzun yola çıkan bireylerin salep içmesiyle birlikte daha diri olacakları düşünülürdü.

Bu tip yolculuklarda süreç içerisinde zinde tutacak ya da besleyecek yiyecekleri azalan mürettebat, ihtiyaç duydukları güç ve enerjiyi kazanabilmek adına iki litrelik sulara otuz gramlık toz salep ekleyerek kaynatıp içmekteydiler. Böylelikle de en azından günlük olarak ihtiyaç duydukları enerjiyi alabilme imkanı bulmaktaydılar.

Genel olarak salebin faydaları ve zararları karşılaştırıldığında, yararlarının çok daha fazla olduğu görülmektedir. Salebin başlıca faydaları arasında pek çok hastalığa doğal şifa olma, afrodizyak etki gösterme ve bağışıklık sistemini koruma gibi özellikleri bulunmaktadır. İçeriğinde nişasta, şeker, azot ve misülaj bulunmasından ötürü de vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağladığı belirlenmiştir.

Salep’in çeşitli hastalıklara olan faydaları çok fazladır. İçeriğinde; şeker, nişasta, misülaj ve azot içeren maddeler vardır. Afrodizyak (cinsel istek artırıcı) etkisi de vardır. Özellikle kış aylarında bolca tüketilen salep’in dondurma endüstrisi başta olmak üzere çeşitli gıda sektörlerinde de kullanılmaktadır. Salep tüketiminde çoğunlukla tercih edilen sıcak salebin üzerine toz tarçın koyulması ya da salebin direkt olarak çubuk tarçınla tüketilmesidir. Böylelikle hem salebin faydaları sağlık açısından metabolizmamızı düzenlerken bir yandan da tarçının faydaları da vücudumuza mevcut etkisini gösterebilmektedir.

Salebin faydaları nedir?

Yağ yakma etkisi : Sütle birlikte pişirilen salebin içeriğinde bulunan protein ve kalsiyum desteği, metabolizmada yağ yakımı işleminin hızlanmasını sağlamaktadır. Kilo verme açısından bir takım çabalar gösteren bireylerin, bünyelerinde bulunan yağ hücrelerinin yakılmasına ve kasların kilo verilirken sağlıklı bir yapıda kalabilmesine salep son derece destek olmaktadır.

Öksürük ve gribe etkisi : Özellikle kış aylarında sıklıkla yaşanan nezle, grip, öksürük gibi sorunlara alternatif tıp açısından en iyi etkileri salep göstermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle bu tip hastalıklara yakalanılması ihtimalini azaltmaktadır.

Kabızlığa etkisi : Hem suyla hem de sütle pişirilen salebin piştikten sonraki koyu kıvamı, midemizden bağırsaklarımıza geçerken temizleyici etki yaratmaktadır. Bağırsaklarda kalan atılamamış besin kalıntılarını ya da kötü toksinleri temizleyebilen bir içecek olan salep, yaz kış kabızlık sorunu için kullanılabilmektedir.

Kilo verme etkisi : Burada bahsedilmek istenen az önce anlattığımız yağ yakma işleminden farklı bir durumdur. Diyet sürecindeki kişilerin ara öğünlerinde bir fincan salep tüketmesi, salebin içeriğindeki ürünler neticesinde kan şekerinin düzenlenmesini sağladığından doğal olarak tatlı isteğinin de bastırılmasına ve tatlı tüketilmedikçe kilo verme etkisinin daha baskın olacağı anlamına gelmektedir. Bunun dışında midede kalan salep zaman içerisinde şişme de yaparak bireyin daha uzun saatler boyunca kendini tok hissetmesini sağlamaktadır.

Vücut enerjisi etkisi : Özellikle kış mevsimlerinde hem psikolojik olarak hem de metabolizma güçsüzlüğü durumlarından bireylerin enerjisi hep düşük seviyelerde bulunduğundan salep tüketilmesi dahilinde vücut enerjisi ciddi anlamda artarak ruh hali de bu enerjiden etkilenip normale dönmektedir.

Salep nasıl yapılır?

Elinizdeki saf toz salep ürününden 1 çay kaşığı miktarında alarak yeterli miktarda suyla bulamaç haline getirilebilir. Daha sonra bu malzemenin üzerine 300 gramlık su ya da süt ürünü eklenerek karıştıra karıştıra 15 dakikalık bir süreçle kaynatılır. Kaynatma işlemi bittiğinde isteğe göre içerisine tatlandırmak amaçlı bal ya da zencefil eklenebilir. En son da yine istek doğrultusuna üzerine toz tarçın ya da fincanın yanına tüketilmesi amaçlı çubuk tarçın konularak tüketilebilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir