Yaban Mersini Hangi Vitaminleri İçerir?


Yaban Mersini
Yaban Mersini

Ilıman kuşaklara uyum sağlamış üzümsü bir bitki olan yaban mersini Türkiye’de Doğu Karadeniz bölgesinde yetişme imkanı bulur. Yaban mersini fundagiller familyasına ait bir bitkidir.

Yaban Mersini İçerisinde Bulunan Vitaminler

Yaban mersininin içerisinde çok miktarda vitamin ve mineral vardır. Meyvenin içinde bulunan vitaminler A, C, D, B, E ve K vitaminleridir. Ayrıca yaban mersini bol miktarda polifenoller, salisilik asit, karaotenler, lif, folik asit, potasyum, manganez, mağnezyum, demir, riboflavin, niasin ve fitoöstrojenler içerir. Yaban mersini antioksidan değeri çok yüksek olan besinlerden bir tanesidir.

Yaban Mersininin Besin Değerleri

  • A vitamini değeri 100 gram yaban mersini içerisinde: 54 IU’dır.
  • C vitamini değeri 100 gram yaban mersini içerisinde: 9,7 mg’dır.
  • D vitamini değeri 100 gram yaban mersini içerisinde: 0 IU’dır.
  • B6 vitamini değeri 100 gram yaban mersini içerisinde: 0.1 mg’dır.
  • E vitamini değeri 100 gram yaban mersini içerisinde: 0.6 mg’dır.
  • K vitamini değeri 100 gram yaban mersini içerisinde: 19.3 mcg’dır.

Yaban Mersini İçerisinde Bulunan Vitaminler Nelerdir?

A Vitamini

Yaban mersini, içerisinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığı üzerinde olumlu etkiler sunan bir besindir. Cildin sağlıklı ve ışıltılı görünmesine olanak sağlar. Kemik ve dişlerin oluşumu üzerinde faydalıdır. A vitamini üreme sistemi için de oldukça faydalı bir vitamindir.

B Vitamini

Yaban mersini içerisinde bulunan B vitamini öğrenme, hafıza gücü ve konsantrasyonu güçlendirir. Sinir sisteminin işleyişi üzerinde olumlu etkiler sunar.

C Vitamini

C vitamini kolestreolün normal düzeyde tutulmasına yardımcı olur. Kansere karşı önleyici işleve sahiptir. Vücutta bulunan zararlı maddeleri etkisiz hale getirir. Dokuları yenileyerek yaraların çabucak iyileşmesine olanak sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

E Vitamini

En önemli antioksidanlardan bir tanesi E vitaminidir. Yaban mersini E  vitamini sayesinde kas hareketi üzerinde faydalıdır. Hücre yapısının bozulması önler.

K Vitamini

Yaban mersini içerisinde bulunan K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir