Kayısı İle Nasıl Zayıflanır?


Kayısı
Kayısı

Zayıflamak için metabolizmayı hızlandıran ve vücudun su atmasını sağlayarak zayıflamaya destek veren meyvelerden birisi de kayısıdır. Kayısı içerdiği zengin besin değerleri ve vücuda faydaları sayesinde zayıflamak için yapılan diyet menülerinde bulunması gereken bir meyvedir.

Kayısı Türkiye’de bolca yetişen bir meyvedir. Yazın taze meyve olarak kışın da kuru kayısı olarak tüketmek mümkündür. Kuru kayısıda potasyum miktarı daha fazladır.

Kayısı bol miktarda A, B ve C vitamini içerir. Demir, magnezyum, kalsiyum gibi minerallerle, bol miktarda potasyum içermesi kayısıyı besin değeri bakımından zengin bir meyve yapar. Bağırsakları düzenleyici etkisi, kabızlığa iyi gelmesi, stresi azaltarak beynin düzenli çalışmasını sağlaması, kansere karşı koruyucu özelliklerinin olması, kemikleri güçlendirmesi, cinsel güzü artırması, gırtlak iltihabına, astıma, kansızlığa, karaciğere ve kalp sağlığına iyi gelmesi gibi vücudumuza pek çok yararı vardır. Bu nedenle dengeli beslenmeye yardımcı olması açısından kayısının diyet listelerinde yer alması gerekir.

Kayısı meyve olarak düşük kalorili meyveler arasında değildir. Ancak içerdiği lif bakımından zengin olduğu için ara öğünlerde yenecek 1-2 tane kayısı tokluk hissini artırır ve kilo verilmesine yardımcı olur. Kayısı taşıdığı laksatif özelliği ile bağırsakların daha hızlı çalışması sağlar ve bağırsak tembelliğini giderir. Yemeklerden sonra yenen kayısı hazmı kolaylaştırır. Bu etkisi ve kabızlığı gidermesiyle de zayıflamada en önemli yardımcılardandır.

Kuru kayısı düşük tansiyonu dengelediği gibi kan şekeri düştüğü zaman da tatlı ihtiyacını giderip enerji vererek kan şekerini düzenler. Bu sayede diyet yaparken kayısı yemek gereksiz yere çikolata gibi yüksek kalorili tatlıların tüketilmesini engeller.

Kayısının diyet menülerinde yeri çok önemlidir. Her gün bağırsakların düzenli bir şekilde çalışıp kilo verilmesini sağlamak için kayısının düzenli tüketilmesi önerilir. Ara öğünlerinde veya daha çok yemeklerden sonra kayısı ve kuru kayısı şeklinde yenilebilir. Günlük kayısı miktarı 6-7 adet yeterlidir. Bu şekilde diyet menüsüne dahil edilen kayısı, egzersizler ile desteklendiğinde kısa sürede kilo verilmesi sağlanabilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir