Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?


Kuru Kayısı

Genel olarak diyette bulunan ve kan şekeri düşen insanların tüketmesi istenilen kuru kayısı, kandaki şeker dengesini düzenlemesinin yanı sıra vücuda pek çok faydası bulunmaktadır. Kuru kayısı, kurutulma esnasında sadece suyundan arındırılarak besin değerlerine kaybetmeyecek şekilde kurutulmaktadır.

4-5 kilo kadar dalından yeni toplanmış kayısı ile 1 kilogram kadar kuru kayısı üretilebilmektedir. Bu yüzden konsantre hale dönüşen kuru kayısı da diğer meyvelere göre çok daha zengin bir besin içeriği oluşmaktadır.

Kuru Kayısının Faydaları

Kabızlığa faydaları

Pektik ve selüloz etkisi yüksek olan kuru kayısı, kabızlığın tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Eğer uzun süreli kabızlık problemi yaşıyor ve hala bir çözüm bulamıyorsanız sabahları kahvaltıda 8-10 adet kuru kayısı tüketmek mükemmel bir alternatiftir.

Şişkinliği önler

Eğer sindirimde problemler çekiyor ya da midenizde hazımsızlık hissediyorsanız yemeklerden yarım saat önce tüketeceğiniz 2-3 adet kuru kayısı ile bu durumu aşmak oldukça kolay. Kuru kayısı lifli yapısı ile birlikte sindirimi kolaylaştırmaktadır.

Kansızlığa faydalıdır

Vücuttaki demir eksikliği nedeniyle uzun süreçlerde kansızlık gibi problemler ortaya çıkabilir. Her gün düzenli bir şekilde tüketeceğiniz bir avuç kuru kayısı ile vücudunuz demir eksikliğini giderebilir ve alyuvar üretimine yardımcı olabilirsiniz.

Soğuk algınlığı ve ateş

Mevsim değişimlerinde ya da kış aylarında daha çok rastladığımız ateşli viral enfeksiyonların giderilmesinde kuru kayısı çok etkilidir. Yüksek vitamin ve mineral dengesi ile bağışıklık sistemini anında güçlendirir ve daha kısa sürede iyileşmenizi sağlar.

Kuru kayısının cilde faydaları

Kuru kayısı içerisindeki bileşenler ile birlikte cildin elastik ve kollajen yapısını artırarak hücre yenilenmesini hızlandırmaktadır. Bunun yanı sıra düzenli kuru kayısı tüketimi sedef, egzama ve mantar gibi ciddi cilt hastalıklarının da oluşmasını önlemektedir.

Kuru kayısı zayıflatır

Kuru kayısı zengin besin içeriği ile tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi vererek çok sık ve fazla yemek yemenizi önlemektedir. Bu nedenle diyet önerilen kişilerin listesinde kuru kayısı ilk sıralarda yer almaktadır. Ayrıca içerisindeki yüksek besin değerleri ile birlikte kuru kayısı sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur. Bu nedenle kuru kayısı kilo aldırmaz.

Kuru Kayısı Nasıl Tüketilir?

Kuru kayısı pek çok değişik tarifler ile birlikte tüketebilirsiniz. Kuru kayısıyı ile meyveli yoğurt tüketmek en güzel seçeneklerden bir tanesidir. Ayrıca meyve salatası da kuru kayısı tüketmek için farklı bir yöntemdir.

Bunun yanı sıra sabahları kalktığınızda 2 bardak su içtikten sonra 4-5 adet kuru kayısı tüketmek gün boyu kendinizi zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Sabahları gelen açlık hissini hızlı şekilde bastırmak için kuru kayısı tüketmek vücut sağlığı içinde büyük faydaları bulunmaktadır.

Kuru Kayısı Nasıl Seçilir?

Kuru kayısı seçilirken, yumuşak yüzeyli ve içinin dolu bir yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Genellikle marketlerde karşılaştığımız kuru kayısı turuncumsu renkte olsa da kuru kayısının pek çok değişik rengi bulunabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken konu ise; bazı kuru kayısı çeşitlerini erken bozulmaya uğramaması için kükürt dioksit işleminden geçirmeleridir. Bu çeşitteki kuru kayısılar solunum yolu rahatsızlıkları bulunan kişilerde alerjik tepkimelere yol açabilir.

Bu nedenle organik bir şekilde üretilmiş ve kahverengi kuru kayısı çeşitleri en sağlıklı grupta yer almaktadırlar.

Kuru Kayısının Zararları?

Kuru kayısı tüketiminin vücutta her hangi bir zarar yarattığı konusunda bulgulara rastlanılmamıştır. Ancak gereğinden fazla tüketilen kuru kayısının ishal, kasık ağrısı ya da şişme gibi yan etkilere sebep olabileceği belirtilmektedir.

Kayısı meyvesinde tüketilmesi önerilmeyen ve ciddi zararlara sebep verebilecek tek kısım kayısı çekirdeği olarak görülmektedir. Kayısı çekirdeği içerisinde vücuttaki dengeleri bozabilecek enzimlerin bulunduğu belirtilmiştir.

Uyarı!

Özellikle de gebelik  ve emzirme dönemindeki kadınların kayısı çekirdeği kesinlikle tüketmemeleri gerekmektedir. Hamile kadınlarda kayısı çekirdeği düşük riski oluşturabilmektedir.

Kuru Kayısının Besin Değerleri?

Kuru kayısı içerisinde yüksek miktarda C vitamini, potasyum, fosfor, demir, silisyum ve kalsiyum bulundurmaktadır. Zengin bir vitamin-mineral dengesine sahip olduğundan dolayı kuru kayısı vücuda faydalı besinler arasında yer almaktadır.

100 gram kuru kayısı besin değerleri

  • Karbonhidrat (g) / 50.46
  • Protein (g) / 5.32
  • Yağ (g) / 0.59
  • Lif (g) / 11.23
  • Kolesterol (mg) / 0.0
  • Sodyum (mg) / 12.0
  • Potasyum (mg) / 100.00
  • A vitamini (iu) / 1589
  • C vitamini (mg) 42.54

Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir