Ceviz İle Nasıl Zayıflanır?


Ceviz
Ceviz

Diyet listelerinin ilk sıralarında yer alan besinlerden biri olan cevizin birçok faydası vardır. Kalp – damar hastalıklarına iyi gelmesi, kötü kolesterolü düşürmesi, birçok kanser hastalığına şifa olması ve yaşlanmanın getirdiği alzheimer gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Günde bir avuç kadar yenecek ceviz içi, sağlıklı ve hızlı bir şekilde zayıflamaya da etki eder.

30 gram ceviz içindeki besin değerleri:

  • 180 kalori
  • Bol miktarda Omega – 3 ve Omega – 6 yağ asidi
  • Yüksek oranda demir, lif, kalsiyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko, selenyum, manganez içerir.

Ceviz içerisinde vücudun günlük ihtiyacı olan bütün besin değerlerini barındırır. Her ne kadar kalori ve yağ oranı yüksek görünse de tok tutma özelliği sayesinde zayıflamayı hızlandırır. Fakat vücudun zayıflama sürecinde ihtiyacı kadar ceviz tüketmek gerekir. Aksi halde diyet öğünlerinde çok fazla ceviz tüketilerek vücudun alması gereken yağ miktarı aşılmış olunur.

Diyet kahvaltılarında az yağlı peynir, birer adet domates ve salatalık dilimleri, taze maydanoz ya da kuzu kulağı yapraklarının yanına 3 adet ceviz içi öğlene kadar tok tutar ve az kalorili kahvaltı yapmayı sağlar. Diyet yapan kişi dilerse iki adet yumurta, kepek unu ve lor peyniri ile kendine lezzetli bir omlet  hazırlayabilir. Bu yoğun bir kahvaltı olacağı için cevizler öğle molasına varmadan ara öğün olarak da tüketilebilir. Bu sayede kişiye vereceği tokluk hissi ile öğlenleri çok fazla yemek yemeyi de engelleyecek.

İçerisindeki yüksek magnezyum sayesinde sabahları zihni açacak ve  gün boyunca daha verimli çalışmayı sağlayacaktır. Eğer kişi cevizleri sabah tüketmeyi sevmiyorsa öğlen menüsünde de tüketilebilir.

Taze yeşil yapraklı sebzeler, bir avuç kadar haşlanmış soya fasulyesi, domates, salatalık, yeşil biberle hazırlanacak salataya birkaç parça haşlanmış tavuk parçası ve bir avuç parçalanmış cevizle düşük bayan kalorili ideal bir diyet yemeği hazırlanabilir. Salatada kullanılacak tavuk, taze ıspanak ve ceviz sayesinde günlük enerji ve demir miktarı karşılanır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir