Sirkenin Faydaları Nelerdir?


Sirke

Günlük hayatımızda genellikle salataları tatlandırmak amacı ile kullandığımız sirkelerin aslında bilmediğimiz pek çok faydası da bulunuyor. Sirke, besin olarak kullanılsa da aslında tedavi edici özelliği daha önemlidir. Sirkeyi sadece salata sosu olarak kullanıyorsanız çok şey kaybediyorsunuz demektir. Sirkenin bilimsel olarak da kanıtlanmış pek çok faydası vardır. Bu faydalardan bir tanesi ise, böbrek taşının düşürülmesine yardımcı olmasıdır.

Aynı zamanda sirke, soğık algınlığı, kansızlık, iştahsızlık, hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunlara da çözüm olur. Bunun yanında sirkenin cildi güzelleştirici özelliği vardır. Sirke, iltihap tedavisinde de oldukça etkilidir. Sirke iltihaba neden olan mikropları tek bir temas ile yok edebilecek bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda sirke, vücut ile aynı asit değerine sahiptir. Bu nedenle vücudun toksinlerden arındırılmasını sağlar. Cilt güzelliği ve cildin tedavisi için kullanılır. Cildi gençleştirir, cilt lekelerinin tedavisinde oldukça etkilidir ve kırışıklık oluşumunu engeller. Küçük bir pamu ile cilde elma sirkesi sürerek cildinizdeki lekelerin renginin kısa sürede açılmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun yanında öksürüğün geçirilmesinde çok etkilidir. Vajinal akıntının kesilmesini sağlar. Güneş yanıklarının en aza indirilmesini sağlar ve leke oluşumunu önler. Aynı zamanda sirke, varis tedavisinde de kullanılır. Hemoroit kanamaların tedavisinde oldukça etkilidir. Sarhoşluktan kurtulmaya yardımcı olur. Böbrek taşının düşürülmesini kolaylaştırır ve astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde sıkça sirke kullanılır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir