Ceviz Kabuğunun Faydaları


Ceviz
Ceviz

Cevizin faydasını sitemizde daha önce açıkça belirtmiştik. Cevizin insan sağlığına birçok faydası vardır. Kısacası ceviz için şifa deposu diyebiliriz. Ceviz kabuğunun faydaları ise saymakla bitmez diyebiliriz. Görünüş açısından ufak görünse de aslında yararları oldukça büyüktür.  Ceviz kabuğunun faydalarından biraz bahsedelim…

Cevizin kendisine birçok vitamin bulunur.  Bu vitaminler; Omega 3, Omega 6, kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, fosfor, bakır, manganez ve selenyum gibi vitaminler içerir. Kendisinde bu kadar vitamin olan bir besinin kabuğu da oldukça faydalıdır. Genel olarak baktığımızda hekimler bir meyveyi yerken bile kabuğu ile tüketin derler. Buradan yola çıkarak cevizinde kabuğunda bakalım hangi hazineler gizli olduğunu öğrenelim.

Ceviz Kabuğunun Faydaları

  • Ceviz kabuğu saç, tırnak ve cilt bakımı için bulunmaz bir nimettir. Ceviz kabuğunu kaynattıktan sonra istenilen yerlere uygulanır. Düzenli kullanıldığında farkı göreceksiniz.
  • Ceviz kabuğunu çay demler gibi demleyin. Soğuması için bir süre bekleyin ve öksürük rahatsızlığınız varsa hiç vakit kaybetmeden tüketin. Soğuk algınlığınız veya öksürük rahatsızlıklarına karşı ceviz kabuğundan yararlanabilirsiniz.
  • Ceviz kabuğunun diğer bir faydası insan vücudunda yer yer oluşan kurt ve solucanların tedavisinde kaynatılmış ceviz kabuğu suyu kullanılır.  Bu soruna karşı günde iki fincan ceviz kabuğu suyu tüketebilirsiniz.
  • Ceviz kabuğundan 10-15 tane kadar suya atın ve kaynatın. Şeker hastalıklarına, D vitamini eksikliklerine birebirdir. Raşitizim hastalığına kaynatılmış ceviz kabuğu suyu önerilir.
  • Cevizin yeşil hali ile kopardığınızda ceviz kabuğu suyunu sivilceli bölgeye sürdüğünüzde hem sivilcelerinizden hem de cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz.
  • Saçların dökülmesinde, istenmeyen saç matlıklarına kaynatılmış ceviz kabuğu suyu çok iyi gelmektedir. Saçlarınızı kuvvetlendirmek için ceviz kabuğunun faydalarından yararlanabilirsiniz.
  • Ayrıca bazı bireyler bir türlü geçmeyen saç kepeklerinden şikâyetçiler. Saç kepeklerinizden tamamen kurtulmak istiyorsanız ceviz kabuğu suyunu hemen denemelisiniz.
  • İncelen ve kırılan tırnaklar kaderiniz olmasın. Ceviz kabuğunun suyuyla tırnaklarınızı çok daha güçlü ve parlak yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu kürle tırnaklarınızı daha sağlıklı bir şekilde uzatabilirsiniz.
  • Ceviz kabuğu suyunu tartarlı dişinize uygulayabilirsiniz.

Ceviz kabuğu suyu nasıl kullanılır? Ceviz kabuğu suyu nasıl yapılır?

Ceviz kabuklarını (ortalama 8-12 adet) bir miktar suyun içine atın ve 10-15 dk kadar kaynatın.  Soğuyan ceviz kabuklarını suyunu istediğiniz bölgeye rahatlıkla uygulayabilirsiniz.  Ceviz kabuklarının içinde yaprağa benzeyen kısmını kaynatarak tükettiğinizde öksürüklere çok iyi gelecektir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir