Zerdeçal İle Nasıl Zayıflanır?


Zerdeçal
Zerdeçal

Fazla kilo problemleri vücudun dengesiz yağ tutması sonucu ortaya çıkar. Dengesiz yağ tutumunun başlıca sebebi kişinin sahip olduğu metabolik durumdur. İnsan vücudu yaktığından daha çok enerji aldığında vücut bu enerjiyi yağ olarak stoklar ve sağlıksız denebilecek bir kilo alımı gerçekleşir. Bunu engellemenin iki yolu vardır. Bunlardan birincisi metabolizma hızını artırmak, ikincisi ise enerjiyi alımını vücudun ihtiyacı düzeyine çekmektir. Bunları sağlıklı, dengeli bir diyet ve ideal bir spor programıyla veya hareketli bir yaşamla sağlamak mümkündür.

Sağlıklı bir diyet kişinin ihtiyaç duyduğu bütün minerallerin, vitaminlerin, proteinin, karbonhidrat ve zorunlu yağ asitlerinin bulunduğu ideal bir beslenme programıdır. Bu beslenme programı uzun vadede vücudu gereksiz yağlardan kurtaracaktır. Ancak süreci kısaltmak için ufak dokunuşlar yapmak mümkündür. Bunlardan biri de diyete ideal baharatları eklemekten geçer. Örneğin pul biber kullanımı metabolizma hızını arttırır. Bu noktada zerdeçal kullanımı acı biber gibi etkileri olan baharatlardandır.

Zerdeçal Hint safranı olarak da bilinen bir baharat türü olup kanserden damar tıkanıklığına, diyabetten karaciğer problemlerinin çözümüne birçok problemin giderilmesinde etkilidir. Bunun nedeni zerdeçalın içerdiği çok miktardaki antioksidan madde ile etken madde olarak zerdeçalın yüzde 30- 40’ını oluşturan curcumin maddesidir. Ek olarak lipopolisakkarit içeren zerdeçal bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Curcumin C ve E vitaminlerinden bile güçlü bir antioksidan olup bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile vücuttan toksik maddelerin atılması konularında önemli rol oynar. Böylelikle vücut ideal yağ yakımına zemin hazırlar. Zerdeçalın antioksidan özelliği yanında kolesterolü ve kan şekerini dengeleyici yapısı metabolizmanın yağ depolama eğilimini azaltır. Buna bağlı olarak istenmeyen yağlanmayı engeller.

Zerdeçalın fazla tüketimi kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sebeple ideal oranla tüketime dikkat edilmelidir. Zerdeçalı kalp ve mide problemi olanların doktor kontrolünde tüketmesi daha doğru olacaktır.

Zerdeçal içerdiği C, B6, E vitamini, demir, fosfor, manganez, potasyum, magnezyum gibi birçok vitamin ve mineral sayesinde genel bir besin takviyesi özelliği taşımaktadır. Tüm bunların yanında içermiş olduğu diğer antioksidanlar ile zerdeçal ideal bir diyet yardımcısıdır. Zerdeçalın tüm bu faydalarından süte, suya, bala, yemeklere ekleyerek yararlanmak mümkündür. Günlük tüketiminin 3 çay kaşığını geçmemesine dikkat edilmelidir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir