Hurma Suyunun Faydaları Nelerdir?


Hurma Suyu

Eski zamanlarda günümüze dek şifalı bir besin olarak kullanılan hurma suyunun faydaları saymakla bitmez. Düzenli olarak tüketmeye devam edeceğiniz hurma suyunun tüm faydalarını sayfamızda bulabilirsiniz.

Hurma, cennet meyvesi olarak kabul edilen ve insanların çok fazla rağbet gösterdiği yiyeceklerin başında gelmektedir. Ülkemizde her ne kadar ramazan ayında daha fazla tüketilse de düzenli olarak tüketilmesi gereken çok faydalı bir besindir. Hurmanın bir çok hastalığa doğrudan faydalı olduğu bilinmektedir. Hurma şeker yönünden zengin içerikli bir besindir. Ancak bu şeker diğer şeker çeşitleri gibi vücutta zararlı etkiler yaratan değil aksine kan şekerini düzenleyici etkisi olan bir çeşittir. Bu nedenle düzenli, dengeli olarak tüketerek hurma ve hurma suyu faydalarından yararlanmak mümkün olacaktır.

Hurma Suyu Faydaları

Hurma suyu ödem için faydalıdır

Özellikle de pek çok kadının en çok şikayet ettiği problemlerin başında gelen ve sık olarak el ve ayak bileğinde ortaya çıkan ödemler, zaman içerisinde farklı hastalıkların habercisi konumuna gelebiliyor. Vücutta olması gerekenden daha fazla su tutulması olarak tanımlanan ödem, hücre öz suyunun hücrelerin dışına çıkarak organizmalar arasında çoğalıp derinin hemen altında toplanmasıyla meydana gelir.

Hurma suyunun içerisindeki enzimlerle birlikte, ödemleri parçaladığı ve vücuttaki sıvı fazlasını idrar yolu ile dışarı attırdığı tespit edilmiştir. Bu nedenle özellikle de adet dönemi gören kadınların hurma suyu tüketerek ödemleri önlemek için çok faydalı olacaktır.

Hurma suyu toksin temizliğine faydalıdır

Hurma suyu içerisindeki zengin besin değerlerinin yanı sıra iyi bir antioksidan kaynağıdır. Hurma içerisindeki güçlü antioksidan yapıdaki maddeler kalp ve damar hastalıkları yaşanması riskini en aza indirmektedir. Ayrıca, hurma suyu yaşlılıkla beraber gelen hastalıklara karşı koruyucu etki yaratmaktadır. Hurma suyunun en önemli özelliklerinden bir tanesi ise şudur; doğadaki diğer yüksek antioksidan içerikli besinler bekledikçe antioksidan özelliğini kaybederken, iyi muhafaza edilmiş hurma suyu içerisindeki antioksidanlar daha da artış göstermektedir.

Hurma suyu kalbe faydalıdır

Hurma suyunun içerisindeki yüksek antioksidan miktarından bahsettik. Metabolizma ile buluşan antioksidanlar genellikle vücuda zararı dokunabilecek tüm mantar, virüs ve bakterileri vücuttan uzaklaştırır. Hurma suyu tüketildiğinde, özellikle de damar tıkanıklığına neden olan tüm etmenleri yok ederek kalp ve damar sağlığını koruyucu bir etki yaratır. Damar içerisindeki plakların oluşturabileceği tıkanıklık riskini en aza indirir ve olası bir kalp hastalığı riskini önler. Bu nedenle kalp daha sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam eder.

Hurma suyu hafızaya faydalıdır

Hurma suyunun içerisindeki yüksek antioksidan miktarı ile kalp sağlığını koruduğunu söylemiştik. Daha sağlıklı bir şekilde çalışan kalp, beyine daha fazla oksijen gitmesini sağlayarak beyin işlevlerinin daha iyi yerine getirilmesini sağlayacaktır. Ayrıca hurma suyu içerisinde A vitaminine bağlı bir çeşit olan, tüketildiği zaman ince bağırsaklarda Retinal halini alarak karatonlere dönüşen maddeler bulundurmaktadır. Bu karotenler ise vücuda dengeli ve düzenli olarak girdiği sürece hafızayı güçlendiren faydalar yarattığı tespit edilmiştir. Bu durumun dışında hurma suyunun özellikle de ilerleyen yaşlara bağlı beyin hücreleri ölümünü azalttığı ve hücre yenilenmesini çoğalttığı da belirlenmiştir.

Hurma suyu tansiyon hastalığına faydalıdır

En eski zamanlardan günümüze özellikle de Arabistan’da hurma ve hurma suyu tansiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Çünkü hurma suyunun damar içerisindeki zararlı maddeleri uzaklaştırdığı bilinmektedir. Sağlıklı bir damar ve kalp yapısı sayesinde kan basıncında bozulmalar meydana gelmeyeceğinden tansiyon hastalıkları da düzelmiş olacaktır.

Hurma suyu kansızlığa faydalıdır

Hurmanın pek çok faydasından bir tanesi de anemi hastalığına karşı iyi bir umut kaynağı konumunda bulunmasıdır. Hurma suyu içerisinde yüksek miktarda demir bulundurmaktadır. Demir minareli de kan hücrelerinin hemoglobin değerlerini düzenlemektedir. Özellikle adet dönemindeki kadınlar ve gelişim çağındaki çocuklar için hurma suyu önemli bir yer tutmaktadır. Adet dönemindeki kadınların kan kaybının daha hızlı geri getirilmesi ve çocuklardaki hücre gelişiminin daha hızlı yapılabilmesi için demir ihtiyacını karşılayan hurma suyu çok faydalıdır.

Hurma suyu karaciğere faydalıdır

Karaciğer, fonksiyonlarını daha iyi ve daha sağlıklı sürdürebilmesi için bir takım vitaminlere ihtiyaç duymaktadır. B1 ve B2 vitaminleri bu vitaminlerin en başında gelmektedir. Karaciğerin daha güçlü bir yapıya bürünmesi ve içerisindeki toksin yapının boşaltılması için antioksidan ve vitamin yapıya sahip hurma suyu çok önemli bir tutmaktadır.

Hurma suyu gözlere faydalıdır

Hurma suyu A vitamini bakımından oldukça zengin içerikli bir besindir. Göz sağlığımızı korumak için en önemli vitamin takviyesi de A vitaminidir. Bu nedenle dengeli ve düzenli olarak tüketilmeye devam edilen hurma suyu göz sağlığının bir bütün olarak korunmasına fayda sağlamaktadır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir