Hurma İle Nasıl Zayıflanır?


Hurma
Hurma

Ramazan ayında sıkça tüketilen hurma tropikal iklim meyvesidir. Ülkemizin sıcak iklim bölgelerinde ağaçları olmasına karşın meyvenin olgunlaşmasına sıcaklığın yetmemesinden dolayı ithal edilir. Hurma meyvesinin çok fazla çeşidi vardır ve oldukça besleyicidir.

Hurma yüksek miktarlarda lif içeren bir besindir. Lif içeriği tok tutucu özelliğe sahip olmasını sağlar. Arap ülkelerinde bol miktarda yetişir.

Hurma sodyum, potasyum, magnezyum ve demir gibi çok sayıda minerali ve A, B, E gibi çok sayıda vitamini de içerisinde barındırır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller vücuda sağlık açısından büyük faydalar sağlar. Bu vitamin ve mineraller vücudun gün içerisinde alması gereken besin değerini kolaylıkla karşılayabilir. Lif içeriği ile tok tutan ve diğer içerikleri ile de vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen hurma, bu nedenle iyi bir diyet yiyeceğidir. Yapılan diyetlerde takviye olarak tüketilebildiği gibi sadece hurma yiyerek de zayıflamak mümkündür.

Hurma diyeti olarak bilinen bu yöntem günümüzde bir hayli yaygınlaşmıştır. Gün içerisinde öğünlerde çeşitli miktarlarda hurma tüketilerek yapılan bu diyette ek besin olarak sadece yağsız yoğurt tüketilir. Hurma ve yoğurt yiyerek yapılan bu diyetin vücudu yormadığı ve şok bir diyet olmadığı bilinir.

Hurma diyetinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki bu diyetin bir haftadan uzun yapılmamasıdır. Bir hafta uygulandıktan sonra en az iki hafta ara verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hurmanın yoğun içeriği farklı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu nedenle arka arkaya yapılmamalıdır. Hurma içerdiği şeker miktarı nedeniyle şeker hastaları tarafından fazla tüketilmesi zararlı olan bir meyvedir, bu nedenle hurma diyeti şeker hastaları için uygun değildir. Başka rahatsızlığı olanların da hurma diyeti yapmaları tavsiye edilmez.

Hurma diyetinin yapıldığı sırada spor ile desteklenmesi verilecek kilo miktarını arttıracağı gibi kaybedilen kiloların kalıcı olmasını da sağlayacaktır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir