Nar İle Nasıl Zayıflanır?


Nar
Nar

Kış aylarında havaların soğumasına bağlı olarak günlük yaşamdaki hareketin azalması, tüketilen besinlerin daha az yakılmasına yol açar. Bu durumda vücut tarafından yakılmayan besinlerin depolanması vücutta yağlanmaya ve kilo artışına sebep olur. Spor salonlarına ilginin azalması ve evde spor yapma olanaklarının da sınırlı olması sonucunda, kişilerin kilolarının kontrol altında tutabilmeleri ya da kilo verebilmeleri için tükettikleri besinlere dikkat etmeleri gerekir.

Düşük kalorili diyetlerin yanında metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakımını arttırıcı besinlere de havaların soğumaya başlaması ile birlikte ilgi oldukça yoğunlaşmıştır. Bu bağlamda kış aylarının en sağlıklı ve en popüler meyvelerinden birisi de nardır. Hem tane olarak hem de suyu sıkılarak tüketilebilen nar birçok kişinin sağlıklı beslenme listesinde ilk sıralarda yer alır.

Nar ile Nasıl Zayıflanır?

Nar
Nar

Antioksidan içeriği ile kansere karşı koruyucu etkisi olduğu bilinen nar aynı zamanda tansiyon düşürücü etkiye de sahiptir. Ancak narın diyetlerde kullanılmasına neden olan özellikleri kan akışını hızlandırması ve yağ yakıcı etkiye sahip olmasıdır. Bu özellikleri metabolizma hızını arttırarak vücuttaki yağ yakımını hızlandırdığı için nar sağlıklı şekilde kilo vermeye yardımcı doğal bir besin olarak kabul edilebilir.

Nar zayıflamada ana öğünlerde de ara öğünlerde de kullanılabilir. Ana öğünlerde nar kullanımı için en ideal tariflerden birisi 3-4 yemek kaşığı yulaf ezmesinin ya da yulaf kepeğinin bir kasede süt ya da isteğe göre taze yoğurt ile karıştırılmasıdır. Bu şekilde karışıma bir avuç nar tanesi ilave edilerek hem karışım tatlandırılmış olur hem de protein ve lif bakımından zengin olan öğünün vitamin değeri de arttırılmış olur. Sonuçta doyurucu, uzun süre tok turan ve tokluk esnasında metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını arttıran bir besin elde edilmiş olur. Ayrıca ana öğünlerde taze nar suyu da tüketilebilir.

Nar ara öğünler için de ideal bir besindir. Ara öğünlerde narın yağ yakıcı özelliğinin yanında tok tutması da isteniyorsa daha çok tane olarak tüketilmesi tercih edilmelidir. Bu durum narın tokluk hissi vermesinin yanında çekirdeklerinde bulunan bileşenlerden de faydalanılmasını sağlar.

100 gram nar yaklaşık olarak 78 kilokalorilik enerji değerine sahiptir. Bu değer düşük olmasına rağmen narın ya da nar suyunun aşırı tüketiminde kalori alımı da fazla olacaktır. Bu sebeple diyetlerde nar ve özellikle de nar suyu aşırı tüketilmemelidir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir