Susuzluk Önleyici Soğuk Yeşil Çay Tarifi


Limonlu Soğuk Çay
Limonlu Soğuk Çay

Sizlere yaz aylarında hem içinizi serinletecek hemde susuzluğunuzu giderecek harika bir soğuk çay tarifi paylaşıyoruz. Ayrıca ramazan ayının yaza gelmesi ile sıcak havalardan bunalan insanlar için iftar sonrası ve sahurda içebilecekleri buz gibi ve lezzetli bu soğuk çay ile susuzluğunuzu daha az seviyelere indirebileceksiniz. Çay bitkisinin içerisinde bulunan tanen isimli madde susuzluk önlemeye yardımcı olmaktadır.

Nane ile aroma kazanan çayımız bal ile birlikte de enerji verecek, kan şekerini düzenleyecek ve antioksidan seviyesini artıracaktır. Hazırlaması oldukça kolay olan soğuk çayımızın özellikle sıcak havalarda serinlik ve rahatlık vererek hararetimizi en alt seviyeye düşürecektir. Ramazan ayında susuzluk sıkıntısı çeken kişiler için birebir olan ve hemen hazırlayıp içebileceğiniz çayın malzemeleri ve hazırlanışı aşağıdaki gibidir.

Susuzluk Önleyici Soğuk Yeşil Çay Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı bal
  • 5 yaprak taze nane
  • Bolca tuz
  • Demlenmiş yeşil çay
  • Ilık su

Hazırlanışı

Öncelikle soğuk çayımızı hazırlamadan önce içerisine koymak için çay demliyoruz veya demlik poşet çay yardımı ile soğuk çayımızı hazırlıyoruz. (Taze olmak kaydı ile demlenmiş çayı öneriyoruz.) Az miktarda demlenmiş çayımızı sürahimize ekliyoruz ve sürahimizin tamamını ılık su ile dolduruyoruz. Sürahimizin içerisine 5 adet taze nane yaprağı ve 1 yemek kaşığı balımızı atıyoruz. Nane soğuk çayımıza hem koku hemde tat katacaktır, bal ise mide çeperini kaplayıp çok güzel bir şekilde midenizin asit geliştirmesini engelleyecek ve şekersiz çay içmekte zorlanan insanlar için bal çayın şeker dengesini koruyacak ve şekersiz olduğu hissini ortadan kaldıracaktır.

Daha sonra sürahimizin içerisine 1 adet limonun yarısını dilimleyerek dekoratif bir şekilde koyalım ve içerisine bol bir şekilde buz dolduralım. Yeteri kadar soğuttuktan sonra içebileceğimiz çayımızı servise hazır olacaktır. İftar ve sahur arasında kalan zamanda bolca içebileceğiniz çayımız sıcak havalarda ve Ramazan ayında vazgeçemediğiniz lezzetlerden olacaktır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir