Soğuk Çay Nedir?


Limonlu Soğuk Çay
Limonlu Soğuk Çay

Soğuk çay demli çay ve meyvelerin karışımından ortaya çıkan genellikle sıcak yaz aylarının vazgeçilmezi olan asitsiz bir içecektir. Bazı soğuk çayların içerisine gazoz gibi içecekler dahil edilerek asitli olarak da yapılabilir, ama genel olarak asitsiz içilmektedir. Damak tadınıza göre seçebileceğiniz alternatifler mevcut olmakla beraber farklı meyvelerin karışımını da deneyebilirsiniz. Marketlerde satılan soğuk çaylar limon, şeftali ve mango gibi içeceklerden oluşmaktadır. Evde de pratik ve kolay bir şekilde soğuk çay yapabilirsiniz.

Evde şeftali, limon ve mango haricinde, nane, portakal, mandalina ve elma gibi birçok meyveyi kullanarak soğuk çay yapabilirsiniz. Peki soğuk çayı hangi çaydan yapmalıyız? Soğuk çay nedir?

Evde istediğiniz tüm meyveler ile yapabileceğiniz soğuk çayınızı yeşil çay özlü ve siyah çay özlü olarak da tercih ederek yapabilirsiniz. Ama biz soğuk çay yaparken yeşil çay kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü yeşil çay işlenme şekli bakımından siyah çaya göre daha az işleneme uğrar. Yeşil çayın daha az işleme uğraması da antioksidan etkisinin daha fazla olmasını sağlar.

Ayrıca bir fincan siyah çay 40 mg kafein içerirken, bir fincan kadar yeşil çay ise 20 mg kafein içermektedir. Kafein yönünden de yeşil çay siyah çaya göre daha faydalıdır. Ayrıca yeşil çayın içerisinde bulunan ve bir antioksidan madde olan polifenoller vücudumuza birçok konuda fayda ve etki sağlamaktadır. Bu sebeplerin sonucunda ise soğuk çay yaparen siyah çay kullanmak yerine yeşil çay kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir