Grip Olanlar Hangi Meyveleri Yemelidir?


Grip
Grip

Grip rahatsızlığı günümüzde başta çocuklar olmak üzere yediden yetmişe herkesin yakalandığı bir problemdir. Genel olarak bakıldığında bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kişilerde daha çok görülmektedir. Bu yüzden gribe yakalanmamak ya da yakalandıktan sonra hızlı bir şekilde atlatmak için bağışıklık sistemini güçlendiren önlemlerin alınması gerekmektedir.

Özellikle gribe yakalandıktan sonraki süreç çok önemlidir. Kişi gerekli olan dinlenmeyi yapmalı ve tedavi sürecini hızlandırmalıdır. Buna yardımcı olan çeşitli meyveler de bulunmaktadır. Çünkü bağışıklık sistemini güçlendirmek ilk hedef olduğundan dolayı C vitamini devreye girer. C vitamini insanlar için güçlü antioksidan özellikler göstermektedir. Bu yüzden grip olan kişilerin başta C vitamini olmak üzere yemeleri tavsiye edilen çeşitli meyveler bulunmaktadır.

Grip olan kişiler hangi meyveleri yemelidir?

  • Grip karşısında ilk olarak akla güçlü antioksidan özellikler gösterip bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini içeren meyveler gelmektedir. Bu oldukça doğru bir düşüncedir. Yani grip olan kişilerin portakal, greyfurt, mandalina, limon gibi C vitamini açısından zengin meyveler ile beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak bu meyvelerden yapılan taze sıkılmış meyve suları da hem lezzetli hem de griple savaşmada çok etkili bir yöntemdir.
  • İnsanlar için otasyum kaynağı olan muzun da gribe karşı iyi geldiği bilinmektedir. Grip olunduğunda muz tüketilmesi ya da muzun haşlanarak suyunun içilmesi tavsiye edilen bir durumdur.
  • A ve E vitaminlerinin de savunma sistemini arttırıcı özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden grip olan kişilerin C vitamini kadar bu A ve E vitaminlerini de vücutlarına almaları gerekmektedir. Kayısı ve domates iyi oranda A ve E vitamini içermektedir. Bunun yanı sıra kavun A vitamini bulundururken, mango, kivi gibi meyveler ise E vitamini açısından zengindir. Bu meyveler de grip olan kişilerin tedavi süreçlerine olumlu etkiler yapmaktadır.

İnsanların unutmaması gereken gripten kurtulmak için sadece yararlı meyvelerin yenmesi yetmemektedir. Gripten kurtulmada en önemli etken iyi bir dinlenmedir. Ev içerisinde havalanması iyi bir odada yapılacak olan dinlenme oldukça faydalıdır. Buna ek olarak meyvelerin yanı sıra iyi bir beslenmenin yapılması da önemlidir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir