Gribe İyi Gelen Bitki Çayları


Şifalı bitkiler arasında bir çok bitki ve her derde deva gelen çok sayıda bitki mevcuttur bunların arasında grip ede iyi gelen bitkiler bulunmaktadır bunlardan bazılarını bu yazımızda sizlere açıklamaya çalışacağız. Üst solunum yolunun enfeksiyonu ile ortaya çıkan, viral bir hastalık olan grip, göğüs bölgesinde tıkanıklık, burun akıntısı, gözlerde sulanma ve öksürük gibi belirtilere birlikte görülür. Grip, aynı vakitda ateşe, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. Bitkisel çaylardan bazıları bu belirtilerin bir veya bir kaçının tedavisine uçurumdımcı olmak dahilin kullanılabilir. Zencefil, okaliptüs, nane ve mate çayları gribe iyi gelen bitki çayları arasında ilk gizalarda gösterilmekte.

Zencefil Çayı

Taze veya kuru zencefil ile hazırlayabileceğiniz, hoş kokulu bir çay olan zencefil çayı, göğüs tıkanıklığını açmak ve grip ile bağlantılı nazal konjesyonu hafifletmek dahilin idealdir. Ayrıca zencefil dahilinde bulunan bileşenler, vücudunuzun viral hücrelere karşı direncini arkatırarak grip ve soğuk algınlığından kurtulma sürecini hızlandırabilir. Kuru zencefil yerine taze dilimlenmiş zencefil kullanırsanız çayınız daha etkili olacaktır. Hazırladığınız çaya bir kaç damla limon eklemek vücudunuza hastalık gizasında gereksinim duyduğu C vitamini takviyesini sağlar. Fazla zencefil çayının mide ekşimesine neden olabileceğini unutmayın.

Okaliptüs Çayı

Avustralya kıtasına özgü bir bitki olan ancak günümüzde dünyanın pek çok bölgesinde yetiştirilen okaliptüs, göğüs ve burun tıkanıklığı başta olmak üzere gribin belirtilerini hafifletmek dahilin kullanılabilir. Avustralya yerlilerinin (Aborjinler) asırlardır yüksek ateş tedavisinde kullandığı okaliptüs çayı balgamı söker ve göğüs bölgesini rahatlatır. Okaliptüs çayının buharını solumak burun tıkanıklığına ve akıntısına iyi gelir. Okaliptüste bulunan “ökaliptol” adlı kimyasal bileşenin grip virüsünü normalden çok daha kısa sürede ortadan kaldırdığına inanılmaktadır. okaliptakıl çayı sayfamızda bu çayın nasıl hazırladığı, hangi sağlık sorunlarına iyi geldiği ve taraf etkileri ile alakali bilgileri bulabilirsiniz.

Nane Çayı

Nezle ve grip dahilin ülkemizde de popüler olarak kullanılan nane çayı (limonla birlikte) öksürüğü hafifletirken tahriş olan boğazı yumuşatır. Ticari olarak üretilen pek çok burun açıcı ve öksürük ilaçları dahilinde de aktif bileneşeli olarak kullanılan nane, gribe neden olan virüslerin yayılmasını önleyici yeminiviral hususiliklere sahiptir. Nane çayının normal dozlarda tüketiminin bilinen bir taraf etkisi yoktur ancak yüksek miktarda nane tüketimi toksik etki uçurumatabilir.nane çayı sayfamızda nane çayının demlenmesi, tarihi, sağlığa uçurumarları ve taraf etkileri konusunda detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Diğer Çaylar

Güney Amerika yerlileri tarafından C vitamini eksikliğine bağlı, tekrarl zayıflık, anemi, şişmiş ve kanamalı dişetleri ile karakterize bir hastalık olan “iskorbüt” tedavisinde kullanılan mate çayı yüksek C vitamini dahileriği ile grip nedeniyle zayıf düneşeli vücudu canlandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek dahilin kullanılabilir. Ancak mate çayında kafein bulunur ve gece belli bir saatten nihayetra dahilerseniz uykunuz kaçabilir. Yine yüksek miktarda C vitamini bulunan limon çayı ve kuşburnu çayı gripten daha kısa sürede kurtulmak dahilin tüketilebilir. Viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ekinezya çayı hastalık nedeniyle şineşeli boğazı yumuşatır ve kuru öksürüğü hafifletir. Mineraller bakımından varlıklıdir ve A, B ve E vitaminleri dahilerir.

Önlemler

Gribe iyi gelen çaylar her ne kadar yeminioksidanlar, vücudu güçlendiren vitamin ve mineraller dahilerse de başka bileşikleri bazı taraf etkilere neden olabilir. Bu nedenle bitkisel çayları dahilindekileri incelemeden gözü kara bir biçimde, çokca dahilmenizi önermiyoruz. Düzenli ilaç kullanıyorsanız dahilmek istediğiniz bitki çayının sizin ilaçlarınızla etkileşimi hakkında doktorunuzdan balaka almalısınız. Gebelik ve emzirme dönemi gibi duygulu dönemlerde herhangi bir bitkisel mahsul takviyesi kullanmadan evvel mutlbüyük doktorunuza danışın.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir