Propolis Nedir, Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?


Propolis

Sanayileşen ve kirlenen dünyada son yıllarda doğal ve sağlıklı besinlere olan ilgi giderek artıyor. Bu doğal besinlerden biri olan propolisin kullanımı ve faydaları hakkında her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Tüm Dünya’da olduğu gibi gibi son yıllarda Türkiye’de de popülerliğini artıran propolis, oldukça gizemli, bir o kadarda faydalı yiyecekler grubunda yer almaktadır. Arılar kendi kovanlarını kurarken, kovanın dışarıya karşı yalıtım sağlayabilmesi için propolis maddesini kullanmaktadırlar. Ayrıca arılar, kovan temizliğini ve serbest radikallere karşı mücadeleyi de propolis ile gerçekleştirmektedir.

Propolis, ülkemizde arı poleni ile sıklıkla karıştırılan bir besin türüdür. Renk olarak da arı poleninden daha koyu bir yapısı olan propolis arının bal yapmak için konduğu bitkilerden dolayı değişiklik göstermektedir. Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin bir besin olan propolisin içerisinde E,C,B2 ve B1 vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, çinko, magnezyum, bakır ve demir gibi mineraller de bulunmaktadır.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Arıların doğaları gereği ürettiği bir madde olan propolis, bağışıklık sistemini güçlendirmek için mükemmel bir etki yaratmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçerisindeki yüksek vitamin ve mineral dengesi ile birlikte düzenli olarak tüketilen propolis, tüm hastalıklara karşı vücudu inanılmaz bir şekilde destekler ve hastalığa yakalanmanızı zorlaştırır.

Güçlü bir bağışıklık sistemi oluştuğundan dolayı mevsim değişimi veya kış aylarında görülen soğuk algınlığına yakalanma riskini neredeyse yok denecek kadar azaltmaktadır.

Propolis ağız sağlığına faydalıdır

Doğal bir besin olan propolis, bilinçli bir şekilde tüketildiğinde ağız, diş ve diş eti sağlığının sıkı takipçisi olmaktadır. İçerisindeki etken maddeler diş etinin ihtiyacı olan besin ögelerini karşılayarak her hangi bir hastalığa yakalanma riskini oldukça azaltıyor.

Propolis, ağız içerisinde görülen beyaz yara gibi rahatsızlıkların çok daha kısa sürede iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca dudak kenarında çıkabilen uçuk gibi cilt hastalıklarının da büyümeden kurutulup yok olmasını sağlamaktadır.

Sindirim sistemini destekler

İltihaplı veya bakteri nedeniyle görülen hastalıkların tedavisinde oldukça etkili olan propolis, bu nedenle mide ve bağırsak hastalıklarına karşı da vücudu koruyucu bir etki yaratır. Bu bölgelerdeki kötü bakteri oluşumunu önleyen propolis, reflü, ülser veya kolon kanseri gibi hastalıklara yakalanma olasılığını oldukça düşürür.

Cilt hastalıklarına faydalıdır

Metabolizma ile düzenli olarak buluşan propolis, süreç içerisinde ciltteki hücre yenilenmesinin hızını artırarak cildinizin çok daha genç ve dirençli görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca, bazı bakteri ya da mantarların sebep olduğu cilt hastalıklarına karşı da propolis faydalı olmaktadır.

Kafa derisi ve saça faydaları

Aynı zamanda iyi bir antioksidan kaynağı olan propolis cilt sağlığını tehdit edebilecek serbest radikallere karşı mücadele etmektedir. Gündelik şampuanınıza bir miktar propolis ekleyerek saç diplerinize ve baş derisine masaj yaparak uygularsanız düzenli kullanım sonucunda kepek probleminden kurtulabilir, sağlıklı ve canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Propolis kanseri önler

 Yapılan araştırmalara göre içerisindeki etanol bileşimler ile birlikte propolis, kanserli hücrelerin işlevlerini kaybettirme özelliğine sahip olduğuna dair bulgular elde edilmiştir. Düzenli bir şekilde tüketilen ve bağışıklık sistemini güçlendiren propolis besini, kafeik asit ve quercetin yapısı sayesinde ise tümörlü hücreleri de yok etme potansiyeline sahiptir.

Bu etkilerle birlikte propolis, özellikle kadınlardaki göğüs ve cilt kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini oldukça azaltmaktadır. Erkeklerde ise propolisin en çok önlem aldığı kanser türleri arasında kolon ve gırtlak kanseri yer almaktadır.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı onaylı ürünler almaya özen göstererek, propolisi bir çok reyonda bulabilirsiniz. Propolisin iki satım şekli vardır. Sıvı ve katı olarak ikiye ayrılan propolisin daha çok sıvısı tercih edilmektedir.

Su içerisinde çözünmeyen bir madde olduğundan dolayı propolisi sıvı olarak almak ve metabolizma ile buluşturmak daha faydalı olacaktır. Eğer propolis sıvısını ağız sağlığı için kullanmak istiyorsanız gargara olarak uygulayabilirsiniz.

Propolisi dahilen kullanarak vücuda diğer faydalarından da yararlanmak istiyorsanız, 1 çay bardağı içerisine 14-15 damla damlatarak tüketebilirsiniz. Eğer katı propolis satın almışsanız, rendeledikten sonra içeceklerinizde tatlandırıcı olarak kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

Uyarı!

Sizlerle paylaştığımız bilgilerde propolis besininin faydalarından bahsettik ancak propolis doğrudan tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Bu besini tüketmeden önce genel sağlık durumuzu düşünerek ve uzman bir doktora danışarak bilgi almalısınız.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir