Frenk Üzümü Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Frenk Üzümü

150’den fazla cinsi olan Frenk üzümü meyvesi diğer bilindik adıyla gilaburu, ribes familyasının bir üyesidir. Yaz kış yeşilliğini koruyan Frenk üzümü kökleri fazla derine inmeyen bodur çalılar şeklindedir. Diğer üzümler gibi salkımlı olan Frenk üzümünün meyveleri oldukça parlak, tadı ise mayhoştur.

Kendi içinde başlıca 4 çeşidi olan Frenk üzümü meyvesinin en verimli olanı kırmızı olmakla birlikte çok faydalıdır ve şurup yapımına da uygundur.

Frenk üzümü bitkisi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir?

İdrar Yolları Hastalıkları ve Enfeksiyonlar: İdrar kanallarında bulunan iltihaplanmalar üzerinde iyileştirici etkisi vardır. İdrardaki yanma ve zorlanma gibi problemleri çözerken, idrar yollarındaki boğumlanma ve daralmaları rahatlatır.

Kadın Hastalıkları: Frenk üzümü bitkisi genellikle kadınlarda rahim kası problemleri, yumurtalık kası rahatsızlıklarında ve kramplarda etkili bir biçimde kullanılmaktadır. Regl düzensizliği ve kramp gibi sorunları tedavi eder. Regl dönemlerinde aşırı kan kaybını önler. Ayrıca kadınların hamilelik dönemlerinde yaşanan düşük tehlikesi gibi durumlarda tedavi edici özelliğe sahiptir.

Böbrek: Böbrek taşları genellikle yapısı itibariyle suda çözünmeyen taşlardır ve Ca (Kalsiyum) tuzu içerirler. Modern tıpta ise lazer ve ses dalgaları gibi yöntemlerle taşlar fiziksel parçalanma ile kanalda yerlerinden oynatılmaya ve düşürülmeye çalışılmaktadır. Bu işlem sırasında taşlar düşürülmeye çalışılırken çok ağrılı ve sancılı süreçler yaşanabilir. Frenk üzümü ise bu taşlara diğer yolların aksine kimyasal bir çözünme yaşatıp tam olarak erimesini sağladığı için idrarla vücuttan dışarı atılırken herhangi bir ağrı ya da yanma gözlenmez. Tüm bunlarının yanı sıra Frenk üzümünün meyvesi bazı böbrek kistlerine ve böbrek tembelliği hastalıklarına iyi gelmektedir.

Prostat: Frenk üzümü meyvesi mesaneyi genişletme özelliğine sahiptir. Mesanenin bir seferde ve rahatlıkla boşalmasına yardımcıdır. Böylelikle sabah ve akşam sık tuvalete gitme gibi problemleri olanlara iyi gelir.

Mide ve bağırsak ülseri hastalığı bulunan kişiler Frenk üzümü suyunu içmemelidir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir