Muz Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Muz

Tropikal ve ılıman iklimlerin sembol haline gelen meyvesi muz, birçok kişinin özellikle çocukların severek tükettiği meyvelerin başında gelir. Lezzetli tadı ve birçok besinle birlikte tüketilmesi muzu diğer meyvelerden ayıran bir özellik olarak göze çarpar. Muz, taze olarak tüketilebileceği gibi bebekler için püre şeklinde de kullanılabilir.

Muz, ilk üretildiği dönemlerde yerliler tarafından genelde cilt bakımında kullanılmaktaydı. Bu nedenle günümüzde de birçok kozmetik ürünü içerisinde tercih edilen muz, maske olarak kullanıldığında yüzdeki sivilce ve aknelerin giderilmesinde önemli bir oynar. Muz, sedef hastaları için de ilaç yapımında kullanılır. Muzun bol miktarda tüketilmesi, vücuttaki yağ oranını dengelediği için deri üzerinde sorun yaşayan kişilere yardımcı olur.

Muz içerisinde yüksek oranda nişasta, pektin, madeni tuzlar ve vitaminler bulundurur. Ayrıca kalsiyum ve potasyum bakımından da zengin mineraller içerir. Bu nedenle sakinleştirici ve zihin açıcı bir özelliğe sahiptir. Muz, özellikle sabahları tüketildiğinde günlük enerji ihtiyacını karşılar. Dolayısıyla özellikle halsizlik sorunu yaşayan kişiler muz tüketmelidir. Çocuklar ve bebekler için de beslenme öğünlerinde muz kullanılmalıdır.

Muzun iyi geldiği hastalıklardan bir diğeri de gastrit ve ülserdir. Muzun yumuşak bir yapıda olması ve vücut tarafından kolay emilim göstermesi, mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Genelde meyvelerin dokunduğu gastrit ve ülser hastalarına muz rahatlıkla verilebilir. Ayrıca mideyi güçlendiren muz, diğer mide ve bağırsak rahatsızlıklarının ortaya çıkmasını önler. Kabızlık da muzun iyi geldiği mide rahatsızlıklarından biridir.

Muz, kandaki kolesterol oranını düşürür ve dengeler. Bu nedenle kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Rahatlatıcı ve enerji verici etkisi nedeniyle de yüksek tansiyon gibi hastalıklar için de önemli bir meyve olarak kabul edilir. Genel olarak vücudun ve beynin yorgunluğunu da bu nedenlerden dolayı azaltmış olur.

Muz, regl dönemlerinde gelişen sancıların azalmasına önemli oranda katkı sağlar. Krampları engellediği ve kemik gelişimini desteklediği için bu dönemlerde muz tüketilmesi tavsiye edilir. Bu meyve aynı zamanda uyku problemi çeken kişilere de iyi gelir. İçerisinde bulunan antioksidan beyin hücrelerine rahatlık sağlar ve dolayısıyla uyuma sorunları ortadan kalkar.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir