Testosteron Seviyesi Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır?


Testosteron

Testosteron hormonunu duyduysanız ya da araştırmaya başladıysanız öncelikle yağ ve kas metabolizmasında önemli görev gördüğü, sağlıklı bir yaşam için ideal seviyede testosteron seviyesi olması gerektiğini duymuşsunuzdur.

Günümüz dünyasında birçok insan testosteron eksikliği yaşıyor. Vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız eğer ve testosteron eksikliği yaşıyorsanız bu sizin için büyük bir zorluk. Testosteron Seviyesi Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır yöntemlerini öğrenmeden önce öncelikle testosteron nedir bunu öğrenelim.

Testosteron

Testosteron erkeklik hormonu olarak geçer. Bir erkeğin erkek olarak doğmasını sağlayan hormon testosteron hormonudur. Testosteron üretimini beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezi kontrol eder.

Testosteron Eksikliği Yaşları ve Belirtileri

Erkeklerde testosteron eksikliği belirtileri görülmesinde 30’lu yaşlarda başlar. Bu belirlilerden bazıları şunlardır:

Düşük seks isteği, depresyon, uykusuzluk, yorgunluk vs.

İdeal testosteron seviyesi bir insanda ne kadar ise 30’lu yaşlardan sonra bu orandan her sene %1 civarı düşmeye başlar. Yaş ilerledikçe de bu tip sorunlar fazlaca görülmeye başlar. Şimdi bu tip sorunları daha az görmek ve testosteron seviyemizi normal seviyelerde tutmak için bu hormonu doğal yollarla nasıl yükseltebiliriz onları inceleyeceğiz.

Sağlıklı Yağları Çok Tüketin

Düşük yağ tüketimi testosteron hormonunu azaltmaya yol açan birşey. Peki, ama hal böyle iken bulduğumuz her yağı tüketmememiz gerekir çünkü 30’lu yaşlarda bu sefer kendi sağlımızı riske atarız. Bu yüzden sağlıklı yağları tüketmeye başlayarak hem testosteron seviyemizi dengeleyip hem de vücudumuza zarar vermemeye çalışıcaz.

Günlük yağ tüketimimiz %40’ın altına düşmemeli çünkü bu orandan sonra testosteron seviyesi düşmeye başlıyor bilimsel verilere göre. Yukarıda da bahsettiğim gibi sağlığımıza da dikkat ettiğimiz için soya yağı, margarin ve bunlar gibi sağlıklı yağları tüketmemeliyiz.

Karbonhidrat İhtiyacınızı Karşılayacak Kadar Tüketin

Karbonhidratı vücudunuzdan tamamen mahrum bırakmak çok yanlış bir yol olur. Günlük ihtiyacınızı sağlıklı bir biçimde alarak karbonhidrat vücutta bulunması gereken kadar bulunursa testosteron salınımı için problem olmayacaktır.

Uykunuza Dikkat Edin

İşin en önemli kısımlarından bir tanesi burası. Akşam 10 ile Gece 3 arası testosteron salınımının çok fazlaca yapıldığı vakitler. Uykunun her vaktinde yapılsa da bu saatler arasında verimli salınım gerçekleşiyor yüzden düzenli uyumaya gayret gösterin ve bu düzen akşam 10 ile gece 3 ü kapsasın.

Kilolarınızdan Kurtulun

Testosteron salınımı için ne kadar zayıf o kadar iyi. Fazla kilolarınızdan kurtulun ve fix kalmaya çalışın. Bu salınım için iyi olacaktır.

Stresi Azaltın

Stresi azaltmak testosteron seviyesi için çok önemli bir madde. Cinsel isteksizlik çekmek istemiyorsanız ve testosteron seviyenizin düşmesini istemiyorsanız kendinizi stresten uzak tutun ve yukarda söylediklerimizi yapın. Bu şekilde doğal yollarla testosteron seviyenizi yüksek tutabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir