Ravent Nasıl Yetiştirilir?


Ravent
Ravent

Işgın olarak da bilinen ravent çok yıllık bir bitkidir. Ana vatanı Uzakdoğu olan bitki Türkiye’de en çok Doğu Anadolu’da görülür. Kendine has bir koskusu olan raventin yaprakları büyük ve ince kenarlıdır.

Ravent tohumları ile çoğaltılır. Bitkinin kanatlı ve kahverengi olan tohumları ortalama 8 mm uzunluktadır. Tohumların çimlenmesi için 5 derece sıcaklık gerekir. Ravent bitkisinin tohumları çimlenmeye dördüncü günde başlar. Bu süreç 15 gün boyunca devam eder. Işık çimlenmeyi olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Bu sebeple çimlenmenin karanlık yerlerde yapılması önerilir.

Ravent ılıman iklimde yetişme imkanı bulan bir bitkidir. Soğuğa da dayanıklı olan bitkinin yapraklarının oluşması için 12 derece sıcaklık gereklidir. Bitki en verimli gelişmeyi 18 derece sıcaklıkta sağlar. Bitki 0 derecede kısa bir sürede zarar görmese de zaman içerisine donmaya başlar. Bitkinin gelişimi için ani sıcaklık değişimi oldukça zararlıdır. Ravent nemi çok sevse de aşırı nem değeri bitkinin yapraklarında çürüme meydana getirir. Bitkinin yetişmesi için en ideal nem oranı %70’dir.

Ravent toprak seçmeyen bir bitkidir. Ağır topraklarda yetişen raventlerin büyümesi daha yavaş olur. Fakat birim alandan elde edilen ürün oranı artar. Bitkinin yetişmesi için en uygun topraklar kumlu ve tınılı topraklardır.
Ravent yetiştirirken toprakta taban suyu seviyesinin 1 metrenin altında olması gerekir. Aşırı sulama bitki köklerinin çürümesine neden olur.

Ravent ekiminin yapılmaya başlandığı ilk sene gübreleme çok önemlidir. Kumlu ve ağır killi topraklarda yetiştirilmeye başlanmadan önce toprağın doğal gübre ile gübrelenmesi gerekir. Gübre toprağın 30 cm altına uygulanır.

Ravent için en uygun dönem sonbahar ve ilkbahar aylarıdır. Eğer bitki kış aylarında don olayları yaşanan bölgelere dikilecekse ilkbahar ayı tercih edilmelidir. Dikimi yapılan bitkinin üstünün kapatılması gerekir. Bitki dikildikten 3 sene sonra her sene Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açmaya başlar.

Ravent hasadı dikildikten en az bir sene sonra yapılır. Hasat bitkide çiçek sürgüsü oluşmadan yapılmalıdır. Sapların hasadı kırılarak yapılır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir