Fonksiyonel Kalp, Damar ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları Nelerdir? Kullanılan Bitkisel İlaçlar Nelerdir?


Dolaşım Sistemi

Adasoğanı: Kalbin kasılma kuvvetini arttırır, kalbin kasılma sıklığını azaltır ve damarlardaki yüksek basıncı düşürür. Kalp yetmezliğinde ve vücutta genel su birikiminde kullanılabilir.

Alıç Yaprağı ve Çiçeği

[Kalp ve damar sistemini] koruyucu ve destekleyicidir. Kalbin daha iyi beslenmesini sağlayarak kalp kaslarını güçlendirir. Kanın damarlarda daha kolay akmasını sağlayabilir. Bylece kalp daha ekonomik çalışır. Fonksiyonel kalp şikayetlerinde, kalp yetmezliğinde, kalp ritim bozukluğunda, koroner kalp hastalıklarında ve damar sertliğinde kullanılabilir.

Ananas enzimi: Vücutta biriken sıvıların atılmasına katkı sağlar. İltihaplanmalarda dolaylı olarak iyileşmeyi hızlandırır, ağrı dindrici etkisi vardır. Lenf ödeminde kullanılabilir.

Aslankuyruğu Otu

Kalp çarpma sayısını hafifletir, kan basıncını azaltır ve sakinleştirici etkisi vardır. Fonksiyonel kalp hastalıklarında kullanılmaktadır.

Atkestanesi: Kılcal damarlardaki geçirgenliği dengeleyerek dolaşımı normalleştirir, iltihaplanma başlangıcında destek sağlar, damarları güçlendirir, vücutta su birikmesine karşı önleyici etkisi vardır.

  • Atkuyruğu otu: Haif idrar arttırıcı etkisi vardır. Lenf ödeminde kullanılabilir.
  • Bibreyi yaprağı: Kalp kasılma kuvvetini arttırır. Kalp damarlarında kan akışını hızlandırır, kalbin beslenmesini teşvik eder. Düşük tansiyonda, koroner kalp hastalılarında ve damar sertliğinde kullanılır.
  • Dağtütünü çiçeği: İltihaplanmayı önler, iltihaplanmada ağrı dindirici ve mikrop öldürücüdür. Kronik damar yetmezliğinde ve lenf ödeminde kullanılabilir.
  • Ginkgo: Dolaşımın zayıf olduğu bölgelerde kanlanmayı arttırır, kanın akışkanlığını düzenler. Fonksiyonel kalp hastalıklarında ve damar tıkanıklığında kullanılabilir.

İnciçiçeği otu: Kalbin kasılma kuvvetini arttırır, çalışmasını ekonomik hale getirir, sol basınç dengelemesi yapar, hastalıla yükselmiş tansiyonu düşürür, damarları güçlendirir, sodyum ve potasyum iyonlarıyla birlikte vücuttan su atılmasını sağlar. Kalp yetmezliği ve vücuttaki genel su birikiminde kullanılır.

LAVANTA ÇİÇEĞİ: SAKİNLEŞTİRİCİDİR VE DÜŞÜK TANSİYONDA KULLANILIR

Kâfur: Dokularda kanlanmayı arttırır, kan dolaşımını hızlandırır. Kalp yetmezliği ve tansiyon düşüklüğünde kullanılabilir.

Katıtırnağı otu: Kalp ritim bozukluğunda kullanılır.

Keklikgözü otu: Kalp kasılma kuvvetini arttırır, damarları güçlendirir. Kalp yetmezliği hastalığında kullanılabilir.

Lavanta çiçeği: Sakinleştirici özelliği vardır. Düşük tansiyon için kullanılabilir.

Sarımsak: Kanda ki yağ miktarını düşürür, kanı sulandırarak pıhtılaşma süresini uzatır.

Tavşan Memesi Kökü

Damarları destekler, iltihaplanmayı önler ve idrar arttırıcıdır. Kronik damar yetmezliği için kullanılabilir.

Bitkisel ilaçlar hastalığa bağlı kifayetleri hafiflettiği gibi, hastalık nedenlerini ortadan kaldırarak etki etmektedir.

Tıbbi kokulu yonca: Toplardamar ve lenf bezlerinin çalışmasını etkinleştirerek vücuttaki su toplanmasını önleyebilir. Kronik damar yetmezliği ve lenf ödemi için kullanılabilir.

YILAN OTU KÖKÜ KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR VE SAKİNLEŞTİRİCİDİR

Zakkum yaprağı: Sadece ilaç karışımında kullanılır, tek başına kullanılmaz. Kalp yetmezliğinde uygulanır.

Fonksiyonel Kalp Hastalıkları

Kalbin normal çalışmasından beklenilen görevler ile ilgili düzensizlikler bu grupta yer alır.

Kalbin dakikadan 100 defadan fazla çarpması, zor nefes alma veya yeterli nefes alamama hissi, göğüs ağrısı, uyku sorunları, huzursuzluk, sinirlilik, korku, bitkinlik hissi ve ter basması benzeri şikayetler görülür.

Fonksiyonel Kalp Hastalıklarında İstenilmeyen Rahatsızlıkları Yoketmenin Yolu

  • Bu şikayetler için geliştirilmiş özel kimyasal-sentetik ilaçlar bulunmaktadır.
  • Bitkisel ilaçlar bu hastalıklarda genit etki alanıyla başarı ile uygulanabilmektedir.
  • Kediotu kökü, şertbçi otu çiçeği, melisa yaprağı gibi istenmeyen etkileri gözardı edilebilecek sakinleştirici bitkisel ilaçlarla hastanın sıkıntı ve üzüntü durumuna destek olunmaktadır.
  • Alıç yaprağı ve çiçeği, ginkgo gibi bitkisel ilaçlarla kalp daarlarının ve dokuların kanlanması teşvik edilerek çok önemli bir destek sağlanılabilir.

Fonksiyonel Kalp Hastalıklarında Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Alıç yaprağı ve çiçeği: İnce doğranılmış 1 çay kaşığı yaprak ve çiçek fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak arada bir karıştırılarak 20 dakika demlenilir ve süzülerek içilir.

Aslankuyruğu otu: İnce kıyılmış 1 çay kaşığı kadar ot fincana konulur, üzerine 150 ml kadar kaynar su ilave edilir, 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Ginkgo: Yapraklarından tüketme yoluyla elde edilen hazır ilaç kullanılmalıdır.

Bu ilaçlar uzun sürede, vücudu sarsmadan hafif etki ile, istenmeyen etkilere yol açmadan başarı ile uygulanmaktadır.

Kalp ve Damar Hastalıkları Nedir?

Bitkisel ilaçlar kalp ve damar hastalıklarında başarıyla uygulanmaktadır. İstenmeyen etkileri gözardı edilebilecek kadar az olduğu için hastalar tarafından özellikle tercih edilmektedir. Bitkisel ilaçlar konusunda yapılan bilimsel araştırmalar kimyasal-sentetik ilaçlara göre çok az olmasına rağmen elde edilen sonuçlar gelecek için büyük ümit vadetmektedir. Bunda, bitkisel ilaçların vücudu sarsmadan uzun sürede etki etmesi ve etkisinin yeterli olması önemli rol oynar.

Kalp ve Damar Hastalıklarının Sebepleri

Hastalığın başlangıcında koruycu olarak bitkisel ilaçlar önemli bir yere sahiptir. Sigara, aşırı kilo ve yetersiz hareket nedeni ile ortaya çıkabilecek kalp ve damar şikayetlerinde koruyucu olarak başarı ile uygulanmaktadır. Ancak, ilerlemiş olan hastalıklarda uygulama şansı şimdilik sınırlıdır, bu da bu alanda bu güne kadar yapılmış olan bilimsel araştırmaların yeterli olmamasına bağlı görülmektedir.

At kestanesi, koçboynuzu otu ve tavşanmemesi kökü ile vücutta su birikmesi önlenilmektedir. Ananas enzimi ve dağtütünü gibi bitkisel ilaçların etkisiyle iltihaplanma önlenmekte ve iltihaplanma nedeni ile oluşan şikayetler hafifletilmektedir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir