Keten Tohumu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Keten Tohumu
Keten Tohumu

Hamur işleri ve salata başta olmak üzere birçok yemekte kullanılabilen keten tohumu, insan sağlığına oldukça faydalıdır. Yapılan son araştırmalar keten tohumunun birçok hastalığın tedavisinde kullanılabileceğini ve hastalıkları önleyici etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Keten tohumunun en önemli özelliklerinden birisi oda sıcaklığında saklanması durumunda 1 yıl boyunca tazeliğini koruyabilmesidir. Keten tohumunun hava geçirmeyen saklama kutularında muhafaza edilmesi bu bitkinin faydasından herhangi bir şey eksiltmiyor.

Keten tohumunun iyi geldiği rahatsızlıkların başında mide ve bağırsak sorunları gelir. Buna göre hazımsızlık ve kabızlık çeken kişilerin keten tohumu tüketmesi gerekir. Özellikle sabahları açken, dövülerek yoğurt ile birlikte tüketilen keten tohumu kısa bir süre içerisinde etkisini gösterir. Bağırsak sorunları yaşayan kişiler de keten tohumunu açken 1 bardak su ile karıştırarak içebilir.

Keten tohumu uzmanlar tarafından menopoz dönemi içerisinde bulunan kadınlara da öneriliyor. İçerisinde bulunan kalsiyum ile kemiklere büyük fayda sağlayan keten tohumu, toz hale getirilerek 1 bardak su ile içilebilir. Bu bitkinin kullanım şekleri rahatsızlıkların türüne göre değişse de her hastalık için aynı katkıyı sağlamaktadır.

Bağırsak sistemine iyi gelmesinin yanında keten tohumu, kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelir. İster sıvı ile ister yoğurt ile tüketilebilen bu bitki, yemeklerden önce ve sonra yenilebilir. Kalp ve damar hastalıklarında içeriğinde B vitamini ve antioksidan sayesinde iyi gelen keten tohumu, yüksek tansiyonun da düşmesini sağlar.

Keten tohumu yağ bakımından da oldukça yararlı özelliklere sahiptir. Doğal olarak içerisinde bulunan tohum yağı sayesinde romatizmal hastalıklara ve sinir sistemine iyi gelir. Sakinleştirici etkisinden dolayı bu faydaları sağlayan keten tohumu aynı zamanda zihinsel faaliyetlere katkı sağlarve hafızayı güçlendirir. Dikkat sorunu çeken kişilerde de konsantrasyonu düzenleyici etkiye sahiptir.

Keten tohumu, yaraların çabuk bir şekilde iyileşmesini sağlar. Ayrıca nasırlı bölgelere sürülerek uygulandığında bu bölgede ciddi bir iyileşme sağlar. Keten tohumunun çiğnenmesi durumunda ağız içerisinde bulunan yaraların da daha hızlı bir şekilde iyileştiği görülür. Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde de öksürüğe iyi geldiği için keten tohumu hala alternatif tıp yöntemlerinde kullanılmaktadır.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir