Buğday İle Nasıl Zayıflanır?


Buğday
Buğday

Kepekli besinler arasında en çok tüketilen buğday tahıl grubundandır. Buğday, hemen hemen her öğünde dolaylı olarak tüketilir. Hem besin değerleri açısından çok zengindir hem de zayıflamaya yardımcı olur. Fazla kilolarından şikayetçi olanlar için az gıdalı, vücut formuna uymayan diyet listeleri doğru bir tercih olmayacaktır. Çünkü bu tür zorla verilen kilolar kısa sürede tekrar alınır. Dolayısıyla diyet listesinde vücudu zorlamayacak, sağlıklı ve tok tutan gıdaları tercih etmek gerekir.

Doğru oranda tüketildiği taktirde kişiyi istediği vücut yapısına sokabilecek besinlerden biri de buğdaydır. Buğday, özellikle lif ihtiyacı olan kadınların en çok tercih ettiği dengeli beslenme ürünüdür. Buğdayın içerisindeki besin değerleri şu şekilde sıralanabilir:

  • A, C, E, K, B6, B12 vitaminleri
  • Kalsiyum, fosfor, potasyum ve demir minerallerini içerisinde bolca bulundurmaktadır.

Zayıflama sürecinde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minarelleri gerektiği kadar almamak çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle diyetlerde buğdaydan faydalanmak sağlıklı beslenme için de dengeli olacaktır. Buğdayı diyet öğünlerinde birçok alternatifle kullanmak mümkündür. İsteğe göre az kalorili ve sağlıklı bir buğday çorbası yapılabilir. Buğdayı kaynattıktan sonra biraz taze nane ve yoğurtla karıştırarak yaz aylarının en serinletici diyet çorbası elde edilir.

Buğday lifi sindirim sistemini hızlandırır, yoğurt ise bel çevresindeki yağları yaktığı için bu çorba ile çok hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verilir. Buğdayı diyet salatalarda da kullanabilme  alternatifi vardır. Bol roka, taze ıspanak yaprakları, biraz soğan ve domatesle lezzetli ve faydalı bir salata karışımı oluşturduktan sonra bir çay bardağı kadar haşlanmış buğday eklenir.

Üzerine ilave edilen biraz limon suyuyla C vitamini yönünden zengin  bir öğün hazırlanır. Buğdayı doğrudan tüketmek istemeyenler kahvaltıda iki dilim yiyeceği ekmeğin tam buğday unundan yapılmış olmasına özen gösterebilir. Diyette buğday ve buğday ürünleri iştah için de çok önemlidir.

Aynı zamanda buğday; cilt, kalp, sindirim hastalıklarının da  engelleyicisidir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir