Enerji Veren Yiyecekler Nelerdir?


Fındık

Sabahları yataktan kalkmak işkence haline gelmişse, gün içerisinde işinize yeterince konsantre olamıyorsanız birazdan sizlerle paylaşacağımız hızlı enerji veren yiyecekleri tüketerek çok daha iyi bir gün geçirebilirsiniz.

Süreklilik haline gelen ve hiç bitmeyen yorgunluk gibi bir problem ile karşılaşmış iseniz, yataktan hemen kalkmak büyük bir problem halindeyse ve yaptığınız işlerde büyük bir konsantrasyon eksikliği çekiyorsanız hızlı enerji veren besinler tüketerek bu durumu aşabilirsiniz.

Genel olarak kalorisi yüksek besinler ile hızlı enerji veren yiyecek grupları karıştırılmaktadır. Bu iki grup birbirinden oldukça farklı özelliklere sahiptir. Örnek verecek olursak, acıkmış ve yorgun bir halde iken tükettiğiniz 1600 kalorilik hamburger menü sizi tok hissettirecektir ancak enerji alarak daha iyi hissetmenizi sağlamayacaktır.Hızlı bir şekilde enerji veren yiyecekler kolay sindirilebilen, mineral-vitamin yönünden zengin, organik ve kalorili besinlerdir.

Hızlı Enerji Veren Yiyecekler Listesi

Hızlı Enerji İçin Kahvaltı Yapın

Hızlı bir şekilde güç kazanmak ve enerjik olmak için kahvaltılar oldukça önemlidir. Eğer kahvaltıyı atlayarak güne başlarsanız yaklaşık 2-3 saat içerisinde yorgunluk ve bitkinlik gelecektir. Kahvaltı yapmadığınız için kan şekerindeki düşüş bu duruma neden olacaktır.

Enerjisi yüksek bir kahvaltı için masayı komple donatmanıza gerek yoktur. 1 adet meyve ile birlikte yulaf ezmesi ve fıstık ezmesi tüketerek enerjik bir şekilde güne başlayabilirsiniz.

Kahvaltıda hızlı enerji verecek yiyecekler, az yağlı peynir çeşitleri, tam tahıllı ekmekler, kahvaltı gevrekleri, fıstık ezmesi, yulaf ezmesi, meyveler, haşlanmış yumurta, light yoğurt ve kuru üzüm olarak sıralanabilir.

Hızlı Enerji İçin Yağ Tüketin

Yağlar hakkında günümüzde yürütülen kampanyalar nedeniyle “kötü çocuk” olarak bizlere gösterilerek hiç tüketilmemesi gereken besinler olarak aşılanmaktadır. Yağ çeşitleri arasında bulunan doymuş yağlar uzun süreli ve aşırı kullanımlarda damar tıkanıklıkları ve kalp hastalıklarına neden olmaktadır fakat faydalı olan yağlar da bulunmaktadır.

İnsan vücudunun günlük bir yağ ihtiyacı vardır. Fazla abartmadan az miktarlarda margarin, ay çiçek ve soya yağı haricindeki yağlardan tüketmeniz hızlı enerji üretebilmek için oldukça etkilidir.

Hızlı Enerji İçin Karbonhidrat Tüketin

Dengeli ve düzenli beslenmek, süreç içerisinde sizin daha enerjik olmanızı sağlayacaktır. Düzene oturan vücutta yorgunluk ya da halsizlik görülmesi oldukça zordur. Karbonhidratlar vücudun temel enerji kaynağı konumundadır.Karbonhidratlı besinler arasında da hızlı enerji veren yiyecekler bulunmaktadır. Eğer hızlı bir şekilde enerji almak istiyorsanız kompleks karbonhidratlar yerine basit ve çabuk sindirilebilen karbonhidratlar tüketmelisiniz.

Örneğin patates, pilav ve makarna gibi geç sindirilen karbonhidratlar yerine karpuz, kavun, muz ve bal gibi besinler tüketmek çok hızlı enerji verir. Ancak basit karbonhidratlar kompleks olanlara göre oldukça kısa süreli enerji vermektedir. Beslenme düzenini bu duruma göre ayarlamak sizin için daha iyi olacaktır.

Hızlı Enerji İçin Protein Tüketin

Karbonhidratlar ve yağlar vücuda enerji sağlamaktadırlar fakat bu enerjinin en doğru şekilde kullanımının sağlanabilmesi için proteinlere gereksinim duyulmaktadır. Protein tüketmek hücre sağlığını yükseltir, büyüme – gelişme sağlar ve kasları çok daha güçlü yapar.

Et ürünleri, deniz ürünleri, peynir çeşitleri ve yumurta da oldukça yüksek miktarda protein bulunmaktadır.

En iyi protein kaynakları olarak az yağlı et, tavuk, balık, yumurta, fasulye, fındık, soya, ve az yağlı sütü sayabiliriz.

Hızlı Enerji İçin Su İçin

Vücuttaki enerji molekülü üretiminin üst seviyeye çıkabilmesi için bol su tüketmek oldukça önemlidir. Son zamanlarda az su tüketmek pek çok insan için önemli bir problem haline gelmiştir. Ortalama olarak günde en az 2 litre su içilmesi önerilmektedir. Özellikle fazla sıcak, nem oranı yüksek havalarda ve egzersiz yaptığınız zamanda bol su tüketmeniz gerekmektedir.

Hızlı Enerji Veren Diğer Yiyecekler

Az önce sizlerle paylaştığımız bilgilerde vücut enerjisinin sürekli yüksek kalması için uygulamanız gereken yöntemler ve beslenme şekilleri yer alıyordu. Şimdi ise paylaşacağımız besinler tükettiğinizde size anlık olarak hızlı bir şekilde enerji verecek besinlerdir.

Elma, brokoli, kırmızı fasulye, muz, bal, yaban mersini, portakal, ton balığı, ceviz, pirzola tavuk eti, badem, yulaf ezmesi, kayısı ve bitter çikolata hızlı enerji alma için tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Sizlerle paylaştığımız bu yiyecek listesi hızlı enerji veren besinlerin bütün hepsi değildir sadece örnek olarak yazılan ve herkes tarafından kabul gören yiyeceklerdir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir