Yeni Bahar Nasıl Yenir?


Yeni Bahar
Yeni Bahar

Mersingiller familyasından olan yeni bahar yaprağını dökmeyen keskin kokulu, kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Bitkinin yaprak kısmı hariç her yeri kokuludur. Halk arasında Jamaika biberi ve pimento olarak da bilinir. Ilıman iklimleri sever. Ana vatanı Güney ve Orta Amerika’nın sıcak kesimleridir. Bol mineralli topraklarda iyi yetişir. Bitkiyi budama işlemlerine gerek yoktur.

İngilizcede Allspice (tüm baharatlar) olarak adlandırılmıştır. Çünkü hindistan cevizi, tarçın, karabiber, zencefil, karanfil ve kakule gibi birçok baharatın kokusunu içerir. Yeni bahar bitkisinin meyveleri yeşilken toplanıp kurutulur. Bazı işlemlerden geçirilerek baharat haline getirilir. Aynı zamanda bitkinin yapraklarından ve meyvelerinden buhar distilasyonu yöntemiyle yağı elde edilir. Yeni bahar vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Vitaminlerden A, C, D, B12, B6, niasin ve riboflavini içerir minerallerden demir, bakır, potasyum, selenyum, manganez ve magnezyumu içerir. İçerdiği bu yüksek besin değerleriyle sağlık açısından birçok fayda sunar.

Yeni Baharın Faydaları

Yeni Bahar
Yeni Bahar
  • Doğal bir ağrı kesici gibidir. Özellikle cilt hastalıklarında yeni bahar yağı deri üzerine sürülür.
  • Unutkanlığa iyi gelir.
  • Kan dolaşımını hızlandırır. Damar sertliğini önler.
  • Antiseptik ve antioksidan özelliği vardır. Vücut direncini artırarak, bağışıklılığı güçlendirir.
  • Mide bulantısı, kusma, ishal, bronşit, nezle ve depresyon gibi durumlarda kullanılabilir.
  • Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • 2010 yılında yayınlanan Fitoterapi Araştırması ile bu bitkinin sinir sisteminde meydana gelen sorunlar yüzünden oluşan ağrıları hafiflettiği tespit edilmiştir.
  • Eklem ağrısı bulunan bölgelere yeni baharın yağı sürüldüğünde bitki anestezi etkisi ile ağrıları dindirir.

Yeni bahar baharatı tatlı ve tuzlu yiyeceklerde kullanılır. Miktarı ayarlanarak farklı lezzetler elde edilir. Diğer baharatlarla karıştırılarak ya da tek başına kullanılarak güzel bir aroma verir. Zeytinyağlı dolmalar, köfteler, sarmalar, iç pilav, çiğ köfte, çorba, yahni, ızgara, turşu, pasta, çörek, aşure, sosis, sucuk, elma kompostosu, hamburger, etli yemekler, mercimek köftesi, tost, yumurta, çemen yapımında, bazı soslarda, körinin içinde ve baklavada kullanımı tercih edilir. Özellikle bu baharat İsveç mutfağında özel bir yere sahiptir. Ringa balığı, yeni bahar baharatı ile marine edilir.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir