Karahindiba Nerede Yetişir?


Karahindiba
Karahindiba

Latince ismi Taraxacum officinale olan karahindiba papatyagiller ailesine özgü bir bitki türüdür. Çiçeklerinin sarı ve yapraklarının yeşil renkte olmasına rağmen karahindiba ismi verilmiştir. Boyları 1 metreye kadar uzayabilir. Halk arasında karahindiba yerine, radika, acıgünek, arslandişi gibi isimler de kullanılır.

Asya, Avrupa, Amerika ve Afrika olmak üzere dünyanın her yerinde yetiştirilebilen bir bitki çeşididir. Ama özellikle İtalya ve Fransa ülkeleri içerisinde özel olarak yetiştiriciliği yapılır. Türkiye’de ise bütün bölgelerde yetişebilme özelliği gösterir. Genel olarak özel bir iklim tipi ya da toprak cinsi istemese de ılıman iklimlerde daha kolay yetişir. Ayrıca, yaz mevsiminde bol yağış alan ve don olaylarının az görüldüğü yerler karahindiba yetiştiriciliği için daha elverişlidir. Tohumları da rüzgarlar kolay bir şekilde dağılabildiği için oldukça yaygın bir yetişme alanı bulunur.

Karahindibaya yol kenarlarında, boş arazilerde, evlerin bahçelerinde rastlamak mümkündür. Karahindiba ile ilgili olarak yapılan en büyük hata kurutma sürecidir. Güneşte kurutulması bitkinin sağlıklı yapısına zarar verir. Bu nedenle de kesinlikle gölgede kurutulmalıdır. Aktarlarda açık bir şekilde satılan karahindibanın besin değerleri düşüktür.

Karahindibanın yaygın olarak yetişmesinin yanı sıra insan sağlığına da önemli faydaları vardır. Vücuda kuvvet verir. Göğüs hastalıkları karşısında etkilidir. İştah açar ve besleyici özellikleri vardır. Sinir sistemini yatıştırıp depresyondan uzak tutar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.


Like it? Share with your friends!

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir